Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Çam Fıstığı Tohumu Çimlendirme

Meyve Yetiştiriciliği Hakkında Herşey Bu Bölümde
Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 687
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Çam fıstığı ile ilgili tam olarak ne öğrenmek istiyorsanız yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.Yine de genel itibariyle birkaç şey yazabilirim:

Çam fıstığının tohumlarını 1 santim kadar derine yatay şekilde ekip, nemini korumasını sağlarsanız 20 gün kadar sonra filizlenme gerçekleşir.

Tohumdan yetiştirmek için ağaç altındaki tohumları 2 gün ılık suda bekletin (2 gün ılık suda bekletirken thriamla ilaçlı su yaparak bekletirsen çimlenme sırasında enfeksiyon yapma olasılığı düşer). Daha sonra dış kabuğunu iç kısma zarar vermeden hafifçe çatlatıp torf ve bahçe toprağıyla karışık plastik bardaklara ekin.10-15 günde çimlenmeye başlar.Tabi ibreli ağaçların fideleri oldukça sorunludur. Ekiminizi büyük tüp veya fidan poşetlerine dikerseniz daha iyi sonuçlar alırsınız.

Birde tohumu diktikten sonra suyu fazla sevmez, tohumlarınız çürüyebilir. Çimlendikten sonrada suyu sevmiyor bu da köklerde hastalık yapar.Biraz daha büyümesini bekleyin,20-25 santimi geçmesi gerekir.
En son tarimsal tarafından Pzr Haz 19, 2011 7:27 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.


Cevapla

“Meyve Yetiştiriciliği” sayfasına dön