Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Bodur Meyveciliğe Genel Bakış

Meyve Yetiştiriciliği Hakkında Herşey Bu Bölümde
Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 687
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Resim
Ülkemizde aslında uzun zamandır yapılmasına rağmen hala yeterince anlatılamamış ve yaygınlaştırılamamış bir üretim şekli olan bodur meyvecilikte asıl sorun; deneyimli isimlerin bilgilerini saklamaları yada sadece para kazanmak amaçlı olarak bu işi yapmalarıdır.

Bir kaç firma yoğun çaba sarfetse de genel olarak fidan satışının gerçekleşmesinin ardından çiftçiye gerekli destek verilmesi gerekiyorki ki bazı bölgeler ve çeşitler için en az 2 - 5 yıl çitfçinin bu desteğe ihtiyacı olacaktır.

Çiftçimiz bodur meyvecilik konusuna uzaktır. Bodur meyvecilikte ilk aşamadan itibaren; dikim, bitki besleme, ilaçlama, budama, seyreltme, hasad etme... üreticinin önemli derecede desteğe ihtiyacı olmaktadır.

Bu desteği çeşitli kurum ve kuruluşlar aracılığı ile almaya çalışması durumunda ise farklı tavsiyeler ve uygulamalar nedeniyle daha çok sıkıntı içerisine düşmektedir.

Bodur Meyvecilikte Dikkat edilmesi gereken konular

* Kesinlikle konunun uzmanı yanınızda olmalı, eğer geniş alanlarda bu işi yapacaksanız uygulamaları yapacak bir Ziraat Mühendisi ile birlikte gerçekten bodur meyvecilikte uzman bir Ziraat Mühendisi de belirli aralıklarla yapacağı ziyaretlerle bilgi ve yönlendirme yapmalıdır.
* Pahalı bir yatırımdır.
* Emağinizin ve paranızın karşılığını klasik meyve üretimine oranla çok daha hızlı alırsınız.
* Yıllar içerisinde yapılması gereken yatırımları enine boyuna inceleyin ve hazırlıklarınızı şimdiden yapın. Sonradan sürprizle karşılaşmanız sizi yoracaktır.
* Telliterbiye sistemleri, damla sulama sistemleri, çevre çiti, alet ekipman gibi olmazsa olmazları ve maliyetlerini belirleyin.
* Kendinize bodur meyvecilikte uzman bir danışman bulun,kesinlikle kendi başınıza hareket etmeyin.
* Fidan alacağınız firma ile en az 6 ay önceden sözleşmenizi yapın ve dikeceğiniz fidanları görün ve sizin için ayrıldığından emin olun.
* Büyük, kalın fidan iyi fidan demek değildir.
* Nematod analizini sorun.
* Gerekirse fidanlığı gezerken nematod kontrolü yapın.
* Anaç seçimi için toprak analizinizi mutlaka yanınızda bulundurun. Analize önemli olan toprağın yapısı ile ilgili olan analizlerdir. Azot, fosfor yada iz element miktarları değil.
* Çeşit seçimi anaç seçiminden sonra en önemli husustur. Mümkün ise kendine verimli anaçlar üzerinde durun.


Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 687
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Ülkemizde Bodur Meyvecilikte Başarının Sırrı

Öncelikle bodur kavramı ülkemizde biraz yanlış anlaşılıyor ve bu durumu daha anlaşılır yapmak için önce gerekli tarifi vermekte fayda görüyorum.

Bodur denilince anlaşılan şey sanki küçücük ağaçlardan oluşan bahçeler kurulacakmış ve hatta saksıda bile yetişebilecekmiş gibi bir düşünce var ki bunun yanlış bir düşünce olduğunu üreticilerimiz ya da ilgililer öğrendiğinde hayal kırıklığına uğruyorlar. Normal bir kiraz ağacını düşündüğümüzde boyu yaklaşık olarak 6-7 metreye kadar ulaşabilen bir ağaç akla gelmelidir. Bodur kiraz deyince ise toprağınızın özelliğine göre seçilecek anaç üzerine 3 ile 4 metreye kadar boylara ulaşacak bir bitki hayal etmek gerekiyor.

Bitkilere bodurluğu sağlayan anaçlar, anacın kuvvetine göre %20 bodur, %30 bodur, % 50 bodur ya da % 70 bodur kavramları ile birlikte anılır. Oran büyüdükçe bitkinizin bodurluğu artar.

Önemli olan ise toprağınızın yapısı, sulanabilirlik durumu, tabansuyu problemi gibi etkenlerin belirlenmesi ve bu özelliklere uygun anacın seçilerek çeşit seçimine karar verilmesidir. Bu işlem eğer doğru yapılmaz ve toprağınıza uygun olmayan bir anaç sırf daha bodur olduğu için seçilirse zamanla bu bahçede problemler yaşanacaktır ve geri dönülmesi zor sorunlar ile uğraşmak gerekecektir. Anlayacağımız durum kısaca şudur ki; ...

bahçemize dikeceğimiz fidanın bodurluk derecesini toprağımız belirler.

Ülkemizde bodur meyvecilik son yılların yükselen yıldızı olsa da her yeni işte olduğu gibi problemlerle karşılaşılmaktadır. Bunların başında yanlış anaç seçimi, yanlış tür ve çeşit seçimi, uygun olmayan dikim sistemlerinin kullanılması, budama konusunun ihmal edilmesi ya da yanlış yapılması gibi durumları sayabiliriz.

Hala geleneksel düşünce tarzından çıkılamadığı için yapılan bu yanlışlara henüz ülkemiz yönetmeliklerinin de uymaması daha da büyük sorunlara bizleri itmektedir. Bilindiği gibi özel sektör pek çok zaman devletin kanunsal işleyişinden daha hızlı hareket etmekte ve bu sebeple hem zorlanmakta ve hem de kaygan zeminde en iyi yolu bulmaya çalışmaktadır.

Tarımda önemli bir kıstas vardır, birim alandan en yüksek gelirin elde edilmesi. Klasik sistemlerde bir dekar alandaki 40 kayısıdan 4 ton ürün alınırken bodur meyvecilikte bir dekar alandaki 222 kayısıdan 8,8 ton ürün hasad edilebilmektedir. İki alandan elde edilen gelir (aynı çeşit için) karşılaştırıldığında 2 katın üzerinde bir gelir üreticinin cebine girecektir. Bir de buna klasik anaç üzerine yapılan çeşidin 5-6. yıllarda verime yattığını bodur anaçların ise aynı şartlar altında 3-4. yıllarda tam verime ulaştığını eklersek aradaki fark 2 yıl çarpı 2 kat ürün demek olur ki bu da 4 katlık verim demektir.

Kısacası bodur meyvecilik anaç, tür, çeşit seçimi doğru yapıldığında çoktan öte karlı bir iştir.

Peki bunları seçtik yeterli mi? Hayır tabiî ki yeterli değil bakım, gübreleme ve budama ayaklarının da iyi yapılması gerektir ki ülkemizde bu konuda üreticiye gerçek desteği veren firma sayısı azdır. Örnek verecek olursak Vitroplant Fidancılık 2 yıllık teknik bakım ve destek hizmetiyle Adana-Mersin Bölgesinde yüzlerce dekar bahçe tesis etmiş ve bunların takibini yapmaktadır. Çünkü üreticimiz de bodur meyvecilik hakkında yeterli tecrübe ve bilgi birikimi yoktur. Vitroplant Fidancılık ise İtalya'da ve Avrupa'da geçen 20 yılda elde ettiği tecrübeyi ülkemiz üreticilerine aktarmaktadır.

Bodur meyve yetiştiriciliği kapsamlı ve geniş bir iş olup, ilk yatırım maliyeti yüksektir bu yatırımı ise çok kısa bir sürede geri çevirmektedir.

Devletimiz Ziraat Bankası aracılığı ile verdiği krediler ile Doğrudan Gelir Destek ödemeleri ile bodur meyveciliğe hayli önem ve destek vermektedir. Ancak, henüz uygulamadaki eksiklikler tam olarak giderilemediği için zaman zaman sıkıntılar çıkmaktadır. Bu sıkıntıların aşılması için özel sektörde bu işi yapan firmalar ile masaya oturmalı ve en yakın zamanda çözüm üretmelidir. Geçen her yıl ülkemizin ihracat kaybı demektir. Eğer Avrupa'ya gireceksek bunu önce onlara satacağımız meyvelerin ihracatını arttırmakla yapabiliriz. Avrupa'nın damak ve göz zevkine göre seçilecek çeşitler ile kurulacak iyi tarım uygulamaları kapsamındaki hiçbir bahçenin zarar edeceği görüşünde değilim.

Buradan tüm yetkililere sesleniyorum bir an evvel bu düzenlemeler yapılsın ve yeni çeşitlerin ülkemizde üretimi ve yetiştirilmesinde geç kalınmasın.

Hacı Murat BERKSOY

Ziraat Mühendisi

Alıntı:Tarımsalbilgi.org


Kullanıcı avatarı
eran
Acemi Üye
Mesajlar: 20
Kayıt: Cum Ara 09, 2011 3:14 am

Klasik meyve bahçelerine göre bodur meyve bahçelerinin çok önemli farklılıkları var. Üretici açısından önemli olan verim ve kaliteyi sağlayarak daha fazla kazanç elde etmektir.Bu ilkeye uyarak bodur meyveciliği ülkemizde yaygınlaştırmak gerekmektedir.Genel anlamda ilk bakışta sektöre giriş maliyeti fazla olsa da bahçenin kendi kendini amorti etmesi kısa zaman alan bir iştir.G.O.P.Ü. Ziraat fakültesin de tam bodur elma bahçesi dikilerek verim ve kalitesi araştırıldı.Benim gözlemlerime göre uygun şekillerde yapıldığı taktirde bodur bahçeler hem verim hemde parasal açıdan getiri olarak klasik bahçelere oranlara çok daha iyi sonuçlar verdi.Tüm imkanı olan üreticilere artık bodur meyveciliğe geçmesini öneririm.


Kılınç ve saban; Bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima yenildi.
Cevapla

“Meyve Yetiştiriciliği” sayfasına dön