Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

İncirin Faydaları ve Kullanım Alanları (Derleme)

Meyve Yetiştiriciliği Hakkında Herşey Bu Bölümde
Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 687
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Resim
Faydaları

- İncir, genel zayıflığı giderir.
- Enerji verir.
- Vücudu ve sinirleri kuvvetlendirir.
- Nekahet devresini kısaltır.
- Tıkanan damarları açar, karaciğeri kuvvetlendirir, nefes darlığını giderir.
- İncir, kabızlığı önler, bağırsak rahatsızlıklarını önler.
- Basura iyi gelir.
- Ses kısıklığını giderir.
- Cildi güzelleştirir.
- Sıtma, cüzama ve çiçeğe karşı bolca incir yenilmelidir.
- İdrar kesesi iltihabı, sık idrara çıkmaya, karaciğer şişmesi ve büyümesine, siroz hastalığına,
- Karında su toplanmasına, çocukların altlarına ıslatmalarına karşı incir yenilmelidir.
- İncir vebaya iyi gelmektedir.
- İncir mide tembelliğini iyileştirir.
- İncir kalbe ferahlık verir.
- İncir karaciğer ve dalaktaki tıkanıklığı açar.
- Felce faydalıdır.
- İncir tansiyonu dengeler.
- Kuluncu ve sindirim sistemi sancılarını giderir.
- Menopoz döneminde faydalı olmaktadır.
- İndir yenildikçe idrar söktürür rahmi temizler.
- Çıbanların olgunlaşmasını sağlar.
- İncir, genel zayıflığı giderir.
- Enerji verir.
- Vücudu ve sinirleri kuvvetlendirir.
- Nekahet devresini kısaltır.
- Tıkanan damarları açar, karaciğeri kuvvetlendirir, nefes darlığını giderir.
- İncir, kabızlığı önler, bağırsak rahatsızlıklarını önler.
- Basura iyi gelir.
- Ses kısıklığını giderir.
- Cildi güzelleştirir.
- Sıtma, cüzama ve çiçeğe karşı bolca incir yenilmelidir.
- İdrar kesesi iltihabı, sık idrara çıkmaya, karaciğer şişmesi ve büyümesine, siroz hastalığına, - - Karında su toplanmasına, çocukların altlarına ıslatmalarına karşı incir yenilmelidir.
- İncir vebaya iyi gelmektedir.
- İncir mide tembelliğini iyileştirir.
- İncir kalbe ferahlık verir.
- İncir karaciğer ve dalaktaki tıkanıklığı açar.
- Felce faydalıdır.
- İncir tansiyonu dengeler.
- Kuluncu ve sindirim sistemi sancılarını giderir.
- Menopoz döneminde faydalı olmaktadır.
- İndir yenildikçe idrar söktürür rahmi temizler.
- Çıbanların olgunlaşmasını sağlar.

Kullanım Alanları

- İncir kaynatılarak gargara yapılırsa ağız, dil ve boğaz şişliğini giderir.
- İncir kaynatılıp içilirse balgam söktürür, öksürüğü keser, bronşit, zatüre ve terlemeye iyi gelir.
- Böbrek ve mesanedeki kumları dökmek için bademle incir yenilmelidir.
- Kaynatılıp aç karnına içilirse mide ve bağırsak gazlarını giderir.
- Kaynatılıp suyu içilirse göğüs hastalıklarına iyi gelir.
- Nefes darlığına incir hoşafı iyi gelmektedir.
- İncir meyvesi yenir ve ağrıyan uzva kaynatılıp sürülürse romatizmaya ve siyatiğe iyi gelir.
- İncir ağacının köklerinin kabukları kaynatılarak içilirse ishal yapar, bağırsak kurtlarını döker.
- Müzmin yaraların iyileştirilmesinde incir ağacının külü pudra olarak kullanılır.
- İncir sürgünlerinin kabukları soyulduktan sonra ortaya çıkan sert odunsu doku kazılarak elde edilecek tozlar burna çekilecek olursa burun kanamasını durdurur.
- Farenjit ve bademcik iltihaplarına karşı incir kökü kaynatılarak gargara yapılmalıdır.
- 50gr kuru incir yaprağı 1lt suda kaynatılarak günde 3 bardak içilirse yatıştırıcı ve dışkı yumuşatıcı özellik gösterir.
- İncir yapraklarının damarları kaynatılıp aç karnına içilirse basura iyi gelmektedir.
- Kuru incir kesilerek nasır üzerine kına ile birlikte sürülürse nasıra iyi gelmektedir.
- Lapası yanık üzerine sürülürse nasır ve siğili giderir.
- Sürgünlerden akan süt, nasır ve siğilin üzerine sürülürse nasır ve siğilleri giderir.
- Kuru incir balgam söktürücü, yumuşatıcı olarak şifalı olmaktadır. Sütle kaynatılıp içilirse ses kısıklığına iyi gelmektedir.
- İnciir cevizle birlikte yenirse öksürüğü keser, bronşiti ve nezleyi giderir, anne sütünü arttırır.
- Sütle yenen incir romatizmaya, basura ve kızamığa iyi gelir.
- İncir zeytinyağına batırılarak yenirse birçok hastalığa iyi gelir.

Siyah incirin faydalarını biliyor musunuz ?
Resim

Mükemmel bir sağlık kaynağı olan incirde sütün 2 katı kalsiyum bulunduğunu belirten uzmanlar, C vitamini dışındaki bütün vitaminleri ihtiva eden incirin, bilinen tüm meyveler arasında en yüksek şeker oranına sahip olduğunu bildirdi.

Uzmanların en mükemmel meyve olarak değerlendirdikler incir, bilinen en eski meyve olmasına rağmen yeni yeni keşfediliyor. Kuran'ı Kerim'de de adı geçen incirin sayısız faydaları olduğu ortaya çıktı. Besin değerinin yüksekliğiyle dikkati çeken incirde süttekinin 2 katı kalsiyum olduğunu ifade eden uzmanlar, meyveler arasında yüzde 74 ile en yüksek şeker oranına sahip incirin en tatlı meyve olduğunu kaydetti.

Ayrıca bilinen tüm meyvelere göre en yüksek mineral içeriğine sahip 40 gramlık incirde insanın günlük ihtiyacının yüzde 6'sını karşılayacak biçimde 244 mg potasyum, 53 mg kalsiyum ve 1.2 mg demir içerdiği belirlendi. C vitamini dışında bütün vitaminleri bünyesinde barındıran incirin kanın pıhtılaşmasını önleyerek kalp krizi riskini azalttığı, ciltteki yaraların çabuk kapanması ve kemik hastalıkları ile kansızlığı önlediği belirtildi. Fiziki ve zihni zorlanmayı ortadan kaldıran incirin vücuda enerji ve güç
sağladığı, astım, öksürük ve soğuk algınlığı gibi durumlarda tedavi edici özellik taşıdığı dile getirildi. Ayrıca kabızlığı gideren incirin bağırsaklardan toksin maddelerinin atılmasına, kandaki kolesterol seviyesinin düşürülmesine faydalı olduğu da açıklandı.

Doğal olarak yağ, sodyum ve kolesterol içermeyen incirin yüksek lif oranına sahip olması sayesinde hemen her özel diyetin bir parçası olabileceğini dile getiren uzmanlar, incirin kilo vermek isteyenlere bire bir olduğu bildirildi. Sadece 1 adet kuru incirin tavsiye edilen günlük lif ihtiyacının yüzde 20'sine tekabül eden 2 gram lif sağladığını tespit eden uzmanlar, bitkisel gıdalarda bulunan liflerin ise sindirim sisteminin düzgün olarak çalışmasında ve bazı kanser türlerinin riskini azaltmada çok önemli bir yere sahip olduğunu kaydetti. Bu arada çözünmez liflerin sindirim sistemini hızlandıran ve kolon kanserine karşı koruyucu olduğu, çözünür liflerin ise kandaki kolesterol seviyesini yüzde 20'den fazla düşürdüğü belirlendi. Vücut için son derece yararlı olan bu iki lif türünü de aynı anda içinde bulunduran tek meyvenin ise yine incir olduğu kaydedildi.

Öte yandan vücutta kimyevi reaksiyonlar neticesinde oluşan veya dışarıdan alınan zararlı maddeleri etkisiz hale getirerek, hücrelerin tahrip olmasını engelleyen antioksidan bakımından son derece zengin olan kuru incirin ayrıca vücutta üretilemeyen ve kolesterolün düşürülmesinde, özellikle kalp, beyin ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması açısından çok önemli bir yere sahip omega-3 ve omega-6 adlı yağ asitlerini içerdiği ifade edildi.

Bu Meyve Şifa Deposu Adeta bir şifa deposu olan incir tadındaki güzelliği cildinize yansıtmakla kalmayıp sizi gençleştiriyor.

Hekimlerin hükümdarı İbn-i Sina'dan "Şifalı Bitkiler" Avrupa'da 700 yıl tıp hocalığı yapan ünü dillere destan, hekimlerin piri İbn-i Sina'nın 'Tıp Kanunu' kitabından bugüne kadar hiçbir yerde rastlamadığınız çok özel formülleriyle şifa bitkilerin reçeteleri... Dr. Yaman SÖNMEZ ve Tarihçi Ahmet ALMAZ hazırladı.

Türk mutfağının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan incir cildi güzelleştiriyor, gençleştiriyor. Bronşlardaki sertliği de gideriyor.

İncirin kendisi, yaprakları ve sütü, ayrı ayrı incelenir. İncirin yaprağı bulunamazsa, yaban incirinin dalları kesilip, ezilerek, diğer drogların dal ve gövdelerinden öz suyu çıkarıldığı gibi, bununda öz suyu çıkarılır. İncirin katılaşmış sütü, etki yönünden bala benzer.

En iyi kaliteli incir, beyaz, sonra kırmızı, sonra siyah olandır. Çok olgun olan incirin, tıbbi açıdan fazla bir etkinliği olmaz.

İncir yaprağı öz suyu, yara açıcıdır. Kaynatılmış şekli hardal köpüğü ile birlikte haricen uyuz için kullanılır. Kuru ve sulu yaralar üzerine tatbik edilir. Nar kabuğuyla birlikte dolamaya iyi gelir. Kalkand (bakır veya demir sülfat çeşitleri) ile birlikte bacaklardaki kötü huylu yaralara faydası olur. Firavun inciri, cerahatli yaraların üzerine tatbik edilir.

Taze ve kuru incir, saraya iyi gelir. Hardal köpüğü ile pişirilirse, kulağın çınlamasında, damla şeklinde kulağa uygulanır. Onun sütü veya dallarının (yaprak çıkmadan) öz suyu, çürük dişlere uygulanırsa, yararlı olur. Kulak altında çıkan şişlere yakı şeklinde (haricen uygulanırsa), iyi gelir. Ham incir toz haline getirilip, başa uygulanırsa, baş yaralarına iyi gelir.

Onun sütü, balla birlikte, göz sulanmasına, katarakt ve sert dokudaki yoğunlaşmaya iyi gelir. Yapraklarıyla, göz kapaklarındaki sertlik ve kaşıntıyı giderir.

Taze ve kuru incir, boğaz sertliğine ve bronşlardaki sertliğe iyi gelir.

Onun sütü, akrep ve örümceğin soktuğu yere haricen hafifçe oğuşturularak sürülürse, faydalı olur. Kuduz için ise, haricen ham incir veya taze incir yaprakları kullanılır. Ayrıca ham incir ve taze incir yaprakları ile gersene uyuza ve gelinciğin ısırdığı yerin üzerine tatbik edilir.

Taze ve kuru incir, böbrek ve mesaneye faydalı olur; idrar tutukluğunu giderici etki gösterir. Taze incir, yumuşatıcı olduğundan, az da olsa ishal etkisi gösterir. Özellikle onun sütü, böbrek kumunu döker. İncir, peynir sütü ile birlikte alınırsa, bağırsaklarda müshil ve böbreklerde temizleyici etki yapar. Terkip şöyle hazırlanır: Hayvan sütü, bir incir dalı parçasıyla karıştırılırken, incir sütü üzerine yavaş yavaş damlatılır. Bu terkip, tabiatı güçlendirir ve böbrekleri temizler.

Ham incir, ben ve siğil türleri üzerinde yakı şeklinde tatbik edilirse ve lepra hastalığının derideki izleri üzerine tatbik edilirse, iyi gelir. Aynı zamanda yaprağı da aynı gayelerle kullanılır. Ciltteki renk bozukluğuna sebep olan cilt hastalıklarına, yangılı şişlere, sarkıklara karşı incir yemek yararlıdır.

Firavun inciri, (tedavisi) zor şişlere yararlıdır; onları çözer ve sıracaya da iyi gelir. Aynı zamanda, Firavun incirinin pişmişi, dut şeklinde urlara yararlı olur; özellikle de Firavun incir öz suyu etkilidir. İncir yaprağı öz suyu, dövme izlerini yok eder. Kayruti ile soğuktan oluşan baş ağrılarına iyi gelir. Aynı şekilde, sütü de aynı etkiyi gösterir.

Karaciğerdeki ve dalaktaki tıkanıklıkları giderir. Pelin otu ile birlikte kullanıldığında, vücutta su birikmesini önler. İncir aç karnına yendiğinde, sindirim kanallarını açmada ve temizlemede çok etkilidir. Özellikle ceviz ve bademle birlikte yenmesi, beslenme özelliği açısından yararlı olur.


Cevapla

“Meyve Yetiştiriciliği” sayfasına dön