Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Permeabilite Nedir

Ne Zaman? Ne Şekilde? ve Ne Kadar Sulama Yapılmalıdır?
Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 687
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Sudaki tuzların yokluğunda veya özel bazı tuzların çokluğunda, toprağa giren veya toprak içindeki sızan su oranı düşer. Bunun sonucu olarak bitki yeteri kadar su alamayacağından verim düşebilir. Düşük toprak geçirgenliği bitkinin su alımını azaltması yanında, toprak yüzeyinde kabuk oluşumu, yüzeyin su altında kalması ve tuzlanma, hastalıklar, yabancı ot ve beslenme sorunları gibi sorunlara sebep olabilir.

Toplam tuzlar içinde, toprak permeabilitesini etkileyecek olan faktörler sodyum, sodyumun; kalsiyum ve magnezyuma oranı ve ayrıca ile bikarbonatların miktarıdır. Sodyumun toprak permeabilitesi ile olan ters ilişkisi yıllardan beri bilinmektedir. Yine de birçok durumda diğer etmenler göz ardı edildiği için, sodyumun permeabiliteye etkisi yanlış değerlendirilmiştir. Sodyum miktarının yanısıra, değerlendirilmesi gereken diğer etmenler: de vardır.

Bu etmenler:

1) Sodyumun, kalsiyum ve magnezyuma oranı,

2) Bikarbonat ve karbonat miktarı,

3) Suyun toplam tuz konsantrasyonudur.


Cevapla

“Tarımsal Yapılar ve Sulama” sayfasına dön