Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Örtüaltı Sebzeciliğinde Bambus Arısı Kullanımı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 687
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

ÜLKEMİZDEKİ ÖRTÜALTI PROBLEMLERİ

Ülkemizde buluna seraların en önemli problemleri iklimsel problemlerdir. Bunlarda ısıtma ve soğutmadır. Geleneksel seralarda iklim kontrolü bulunmamaktadır.

Bu durum diğer Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi üretimin dış koşullara bağlı olması nedeniyle bitki gelişimi, üretim planlaması ve kalite ile ilgili sorunlara yol açmaktadır ısıtma sadece dondan korumaya yönelik olarak bireysel ısıtıcılarla yapılmakta çift ürün yetiştiriciliği tercih edilmektedir. Akdeniz sahil kesimi dışındaki seralarda sera çok soğuk aylarda boş bırakılmakta yada salata, marul, taze soğan gibi serin iklim sebzelerinin yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Geleneksel tarzdaki seralarda sera sıcaklıklarını düşürmede doğal havalandırma düzenlerinde faydalanılmakta genellikle örtünün dış yüzeyine kireç , tebeşir tozu vb maddelerle püskürtme şeklinde gölgelendirme yapılmaktadır. Havalandırma problemleri eski yıllara göre yeterli düzeye ulaşması bakımından ilerlemeler olmakla birlikte halen çatı havalandırması olmayan plastik seralara rastlanmaktadır. Yetersiz havalandırma sera içi hava oransal nemini yükseltmekte bu durumda çiçek tozlarının canlılığını azaltmakta ve polen hareketliliğini etkilemektedir. Düşük sıcaklık, düşük ışık şiddeti ve yüksek hava oransal nemi seralarda görülen en büyük problemlerdendir.

Devamı Ekte...
Bu mesaja eklenen dosyaları görüntülemek için gerekli izinlere sahip değilsiniz.


Cevapla

“Örtü Altı Yetiştiriciliği” sayfasına dön