Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

FERTİGASYON

Bitki besin elementleri ve doğru zamanda doğru gübreleme...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
eran
Acemi Üye
Mesajlar: 20
Kayıt: Cum Ara 09, 2011 3:14 am

Fertigasyon ,bitki besin maddelerinin sulama sistemleri vasıtasıyla sulama suyu ile birlikte toprağa veya bitki kök bölgesine uygulanmasıdır. Sulama suyu ile gübrenin birlikte verilmesi daha yüksek verim ve daha kaliteli ürün alınmasını sağladığı gibi, gübre kullanım etkinliğini de artırmaktadır.Ülkemizde de başta sebze tarımı olmak üzere damla sulama ve fertigasyon uygulaması son yıllarda hızla artmıştır.
Fertigasyonun Avantaj ve Dezavantajları Uygulamanın temel dayanağı bitkide aşırı su isteği yaratmadan gereksinim duyulan su ve bitki besin elementlerini bitkiye sağlamaktır. Kurulan sistem ile her bitkiye su ulaştırılır ve her sulamada az su uygulayarak sık aralıklarla sulama gerçekleştirilir. Yalnızca bitkinin bulunduğu kısım ıslatıldığı için su ve gübre tasarrufu sağlanırken, aynı zamanda bitkinin gereksinim duyduğu su ve besin elementleri de gelişme süresince karşılanmış olur (Kacar ve Katkat, 1999). Fertigasyon, yetiştiricilikte bir takım avantajlar sağlamaktadır;

Yetiştirilen bitkilerin gereksinimlerine göre gübreler istenen zamanda, istenen oran ve miktarda uygulanabilir.

Gübreler su ile birlikte sadece bitkinin kök sistemine verilerek, kök gelişmesinin olmadığı yerlere gereksiz gübre uygulanmamış olur.

Başta azot olmak (NO3-N) üzere kaba tekstürlü topraklarda yıkanma ile yitme en aza indirilebileceği gibi toprak yüzeyinden buharlaşarak (NH3-N) yitme de en az düzeye indirilir.

Bitkilerin üst kısmı ıslatılmadığı için hastalıklarla mücadele kolaylaşır.

İstenildiği takdirde, uygun tarımsal mücadele ilaçları ve diğer kimyasal maddelerde aynı anda uygulanabilir.

Uygulamada daha az zaman ve işçilik gerektirir.


Tüm bu avantajlarının yanı sıra fertigasyon sisteminin bazı dezavantajları da vardır. Bunlar ise;

Tesis ve bakım masrafları gerektirmesi,

Kullanılan gübrelerin çözünebilir özellikte olması nedeniyle fiyatlarının yüksek olması.,

Suda tam olarak çözünmeyen gübrelerin sistemde tıkanmalara neden olması,

Daha fazla bilgi ve dikkat gerektirmesidir.

Sonuç olarak; İlk yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen, fertigasyon uzun vadede hem gübre ve su tüketimi hem de verim ve çevre açısından daha yararlı bir yöntemdir.Bu sebepten dolayı gübreleme işlemini fertigasyon tekniği ile yapılırsa ileri dönük çok ciddi kazançlar sağlanacaktır.


Kılınç ve saban; Bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima yenildi.
Cevapla

“Bitki Besleme ve Gübreleme” sayfasına dön