Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

GÜL FİLİZ BURGUSU ZARARLISI VE MÜCADELESİ

Süs Bitkileri Yetiştiriciliği Hakkında Herşey Burada
Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 687
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

GÜL FİLİZ BURGUSU
(Ardis brunniventris (Hart.)),
( Hym.: Tenthredinidae )
ZİRAİ MÜCADELE TEKNİK TALİMATI1. TANIMI VE YAŞAYIŞI:

Ergin 5-6 mm boyunda siyah görünüşlü bir arıdır. Larva krem rengi olup 10-12 mm boydadır. Yumurtaları uzunca, elips şeklinde ve beyazdır.

Erginler mart sonu nisan baş; uçuşmaya başlarlar ve kısa bir süre sonra çiftle­şerek, yumurtalarını teker teker genç sürgünlerin uç kısmına bırakırlar. Yumurtadan 6-8 gün sonra çıkan larvalar sürgün ucundan içeriye girer ve sürgünün öz kısmını yemeye başlarlar. Mayısın ilk yansında olgunluğa erişen larva sürgün ucuna yakın bir yerde yu­varlak bir delik açıp buradan kendisini toprağa atar. Toprakta kokon içinde kışı geçirir. İlkbahar başlarında pupa olurlar. Yılda bîr döl verir.

2. ZARAR ŞEKLİ, EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI:

Resim
Larvaları gül filizlerinin içinde yaşar. Sürgünlerin ucundan itibaren 3-13 cm kadar uzunlukta galeri açarak zarar verirler. Zarar gören sürgünlerin gelişmesi durur, aşağı doğru sarkarlar, zamanla kururlar. Zararlının Özellikle yağ gülü yetiştirilen Burdur ve Isparta çevresinde bulunduğu tespit edilmiştir.

3. KONUKÇULARI:

Yağ ve süs gülleridir.

4. DOĞAL DÜŞMANLARI VE ETKİNLİKLERİ:

Saptanmamıştır.

5. MÜCADELESİ:

5.1.Kültürel Önlemler

Gülcülerin "kış vurgunu" olarak isimlendirdikleri zarar görmüş kuru dallar özün bulunduğu kısımdan kesilip yakılmalıdır.

5.2.Kimyasal Mücadele

5.2.1. İlaçlama Zamanının Tespiti

Bölge koşullarına göre değişme gösterebilir. Genellikle erginlerin ve ilk larva zararının görüldüğü Mart sonu - Nisan ortasında, % 5 zarar saptandığında ilaçlı mücadele gerekir.

Kullanılacak İlaçlar ve Dozları:GÜL FİLİZ BURGUSU
(Ardis brunniveutris (Hart.))
(Hymenoptera : Tcnthredinidae)'NA KARŞI
TAVSİYE EDİLEN İLAÇLA
REtkili Madde Formülasyonu Dozu ( Preparat) 100 lt. suya

Parathion -methyl. 360 g/l EC 100 ml

Dimethoate. 400 g/l EC 100 ml

Methomyl, 200 gl EC 200 ml5.2.2.Kullanılacak Alet ve Makinalar

Sırt pülverizatörü

5.2.3.İlaçlama tekniği

Ergin çıkışı dikkate alınarak ilk ilaçlama, bundan 15 gün sonra ikinci ilaçlama yapılmalıdır. Güllüklerin her tarafının Özellikle sürgün uçlarının iyice ilaçlanmasına dik­kat edilmelidir. İlaçlama sabah veya akşam erken saatlerde yapılmalıdır.

6. UYGULAMANIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

İlaçlamadan 7 gün sonra güllüklerin ilaçlı ve ilaçsız kısımlarına köşegenler doğ­rultusunda girilerek tesadüfen seçilen 100 sürgün kontrol edilir. Sürgünlerde canlı larva bulunup bulunmadığına bakılarak bulaşma oranı saptanır. Elde edilen sonuçlar ilaçlama­ya başlama zamanının tespiti için öngörülen bulaşma oranı ile karşılaştırılarak ilaçla­manın başarılı olup olmadığına karar verilir.
En son tarimsal tarafından Pzt Ara 05, 2011 6:44 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.


Cevapla

“Süs Bitkileri” sayfasına dön