Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Organik Tarım Nasıl Yapılır?

Tarımsal içerikli Makaleler ve Derlemeler
Cevapla
lily666
Yeni Üye
Mesajlar: 0
Kayıt: Pzt Şub 13, 2017 4:42 am

1.Bol güneşli ortam: 24 saatlik bir zaman diliminde 8 saatlik bir güneşleme demektir. Elbette bahçenizde yer yer alanların kısmen güneşli (4-8 saat arasında güneşli olması demektir) olması da marul gibi bazı yeşil bitkiler için olumlu sonuçlar doğurur ama yetiştirmeyi tercih ettiğimiz geneli oluşturan çoğunluk sebzenin fotosentez yapabilmesi için bol güneş ışığına ve ısıya ihtiyacı olduğu aşikardır. Oluşturacağınız organik bahçenin sebze bölümü için bol güneşli ortam aklınızda bulunsun.

2.Ufak adımlarla başlamalısınız: Organik bahçenizi oluşturuken ufak adımlarla başlamalısınız ailenizde bulunan her fert için 9-10 metrekarelik bir alan bile fazla büyüklükte bir alandır. Organik bahçeyle ilgilenen birçok bahçesever bahçelerine ellerine ne geçerse ekerek başlıyor. Fakat bu hızlı başlangı olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu nedenşe ufak ama emin adımlarla başlayın ve sağlam adımlarla yürüyün.

3.Toprak seçimi iyi yapılmalıdır: Kaliteli ve uygun bir toprak kullanmak en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle iyi toprak konusunda ısrarcı olun. Kullandığınız toprağın verimli ve kaliteli hale getirmek için de kullanacağınız toprağın ilk 2 cmlik kısmını kaliteli bir kompost ile karıştırıp sermeniz gerekmektedir. Daha sonra bu 2 cm lik kompostu korumak amacı ile saman veya yapraktan oluşan yaklaşık olarak 7 cm lik bir tabaka ile bu kompost korunur. Ardından da bu toprak sulanarak verimli bir toprak hazırlanmış olur. Verimli ve kaliteli toprak oluşturmak organik bahçecilikte vazgeçilmez bir altın kuraldır.

4.Fidelerinizi organik tarım için hazırlayın: Bahçeciliğe yeni başlayanlar için tohumekerek bahçeciliğe başlamak ciddi anlamda zahmetli olacaktır. Bu nedenle fide kullanmalarını öneririz. Kolay sonuç almak isteyen çiftcilerimiz hazır olarak fideleri satın alarak kolay ve etkili sonuçlar alabilirler. Belli zamanlarda tohum alarak da tohumdan fidana yetiştirmek için de denemeler ve uygulamalar yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.

5.Uygun organik gübre kullanımı: Organik tarımda belki de en önemli unsurlardan biri gübrelemedir. Organik tarıma başladıktan sonra organik gübre kullanmadığınız takdirde bütün emeklerinizi heba etmiş olursunuz. Bu nedenle "Organik Tarımda Kullanılabilir Sertifikalı Gübre" kullanmanız gerekmektedir. Gübreseçiminde asla kimyasal gübreler kullanılmamalı ve organik madde muhtevası yüksek ve sertifikalı ürünler kullanılmalıdır.

6.Yaralı bakteriler ve topraktaki canlılar: Toprakta yaşayan bakteriler ve ufak canlılar her zaman bitkiye yarar sağlamıştır. Yararlı bakterilen yaşaması için toprak belirli aralıkla havalandırılmalıdır. Topraktaki canlıların yaşamlarını devam ettirmesi için düzenli aralıklarla toprak çapalanmalıdır. Toprak altı faaliyetlerind de düzenlenmesi için doğal torf kullanılması yararınıza olacaktır.

7.Sulama sistemi: Sulama bahçecilikte en önemli konudur. Çünkü su miktarı ve uygun sulama yapmamak bitkinin ölümüne yol açmaktadır.Ekim yaptığınız tohumların bulunduğu alanlar her gün düzenli olarak sulanmalıdır. Ekim yaptığınız fidelerin sulaması ise 2 veya 3 günlük periyotlarla sulanmalıdır. Bahar aylarının sonuna doğru sulama daha aza indirilirken köklerin daha derine sağlam şekilde ulaşması için derinlemesine yapılmalıdır.

Organik tarım yapacak olan amatör veya profesyonel çiftcilerimize önerilerimiz bu yöndedir. Bu altın kurallara uyarak insanlar artık kendi evlerinde ufak saksılardan tutun da, bahçelerinde veya tarlalarında organik tarım yaparak organik ürünler yetiştirbilirler. Böylece hem kazançları artacağı gibi, kendisi için tarım ile ilgilenen insanlar da organik bitki yetiştiriciliği sağlıklı kalmanın tadını çıkaracaklar.


dvrzener
Yeni Üye
Mesajlar: 6
Kayıt: Prş Eki 29, 2020 3:54 pm

organik ürünler satışı yapan belli başlı siteler vardır. Organik bal organik yağlar vücuda çok yararlıdır. Bunları kesinlikle tavsiye ederim. Hele organik bal en iyiler arasındadır.


Cevapla

“Makaleler” sayfasına dön