Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir.
***
Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Organik Sera Yetiştiriciği Hakkında

Organik Tarım hakkında herşey burada
Cevapla
Seracı
Yeni Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: Prş Mar 29, 2018 6:16 pm

Prş Mar 29, 2018 6:25 pm

Merhabalar uzun süredir araştırmalarım sonu bulduğum bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum.

Tarımda önemli bir yere seracılık, dünya üzerinde sadece birkaç ülkede temel olarak ele alınmıştır. Bu sektördeki tüm teknoloji aynı ülkeler tarafından sağlanır. Ülkemizde bir tarım ülkesi olarak son yıllarda çiftçiler devlet destekleri sayesinde farklı ürün ve üretim tekniklerine yönlendirilmiştir. Küçük alanlarda nitelikli ürün elde ederek bunun için her zaman maksimum karlılık hedef alınmıştır.

Seracılık yaparken ısıtma gerektiğinden, sıcak su kaynaklarına yakınlık her zaman tercih sebebi olmuştur. Bu yönden özellikle Ege Bölgesindeki Buharkent çevresinde, Denizli-Aydın illeri arasında ve Dikili yöresinde seracılık hızla yaygınlaşmıştır.Seracılık sektörü sanayileşmeye kadar giderek Seracılık Organize Sanayi Bölgesi bile kurulmasına sebep olmuştur. İtalyan ve Hollandalı girişimcilerin Türk çiftçilerle yaptıkları anlaşmalar gereği tüm otomasyon elemanları, yazılımlar ve sensörler tamamıyla ithal olarak ülkemize gelmektedir. Akdeniz bölgesinde, başta Antalya ve Mersin olmak üzere, seracılık tamamı ile profesyonel bir hale gelmiştir. Mevsim koşulları gereği gelişmeye en uygun bölgemiz olan Antalya ve çevresinde de seracılık alanındaki otomasyon çalışmalarının tamamına yakını distribütörlükler vasıtası ile yapılmakta olup sadece yazılım güncellemesi yerli kaynaklar tarafından sağlanmaktadır.

Seralarda bitkilerin ekonomik olarak yetiştirilmesi ve en iyi şekilde gelişmesi için her zaman uygun ısı, nem, hava ve ışık gibi faktörler, en az yatırım ve işgücü ile sağlanmak zorundadır. Seralarda kullanılan ekipmanların görevi; verimli bir bitkisel üretim sağlamak için bütün yıl boyunca ekolojik koşulları ekonomik olarak sağlamaktır.
Resim

Kaynak : https://www.aktuelbilgiler.com/seracili ... e-yapilir/


Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 675
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Pzr Eyl 23, 2018 4:48 am

Forumda bu konuyla alakalı fazlasıyla konu ve bilgi var. Lütfen konu açmadan önce ilk olarak arama yapıp ilgili konu varsa ona ekleme yapınız. İyi forumlar


Cevapla

“Organik Tarım” sayfasına dön