Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

TÜRKİYE’DE SERACILIK

Tarımsal içerikli Makaleler ve Derlemeler
Cevapla
korayuslu
Yeni Üye
Mesajlar: 9
Kayıt: Cum May 30, 2014 5:45 pm

TÜRKİYE’DE SERACILIK
Modern SeraTürkiye’de yaklaşık 600.000 Dönüm alanda örtü altı üretim yapılmakta. Bu üretimin büyük çoğunluğunu sebze ürünleri oluşturuyor. Türkiye’nin seralarının takribi %65’i Antalya ve civarı, %25’i Mersin ve %10’u da geri kalan bölgeler oluşturmaktadır. Profesyonel Sera Yatırımları Türkiye genelinde sadece %1,5’luk bir paya sahip.

Derneğimiz üyeleri profesyonel bir serayı oluşturan tüm sektörlerden firmaların katılımıyla oluşmuştur. Aynı işi yapan firmalarımız da var, birbirini tamamlayan firmalar da var. Derneğimiz sayesinde sektörde en önde gelen firmalar birbirini daha yakından tanıma imkanı bulduğu gibi işbirlikleri de doğdu. Bundan sonraki en büyük görevimiz Dernek üyelerimiz sera teknolojileri konusunda kapasite, teknoloji ve donanım olarak dünya pazarına çıkmaya hazır hale gelmiştir. Ekonomi Bakanlığı ile yürüttüğümüz UR- GE projesi kapsamında yurt dışı tanıtım desteği ile birlikte ülkemiz yıllardır ithal ettiği sera teknolojilerini şimdi ihraç etmeye hazırlanıyoruz. En büyük hedefimiz tüm zorluklara rağmen kısmen ithalatçı olmaktan kurtarabildiğimiz sektörü ihracatçı yapabilmektir.
KDV Uygulamaları İthalatçıyı Koruyor, Bizlere Haksız Rekabet Yaratıyor

Türkiye’de yatırımcılar, profesyonel sera projeleri için KDV’den muaf olmak amacı ile yatırım teşvik belgesinden yararlanmaktadırlar. Genel olarak bakıldığında muhtemel bir sera projesi, sözleşme tarihinden fatura kesimine kadar, yaklaşık 4-6 ay arası sürmektedir. KDV iadelerine başvuruya hazırlık ve iadenin hesabımıza girmesi ise yaklaşık fatura tarihinden sonra 5-6 ay arası süre almaktadır.

Toplamda 12 aya kadar çıkan bu süre sektörümüzün yabancı ülkeler ile rekabet gücünü olumsuz etkilemektedir. Diğer ülkelerdeki rakiplerimiz Türkiye’ye ihracat yaptıklarında, kendi ülkelerinde bu konudaki destekler ve "Dahilde İşleme İzin Belgesi” ile KDV’siz hammadde alımlarla haksız rekabet oluşmaktadır. Türkiye’ye ürünlerin girişinde de yatırımcının yatırım teşvik belgesi ile KDV’siz millileştirmektedir. Ülkemizde sera üretimi konusunda; kapasite, teknoloji ve donanım olarak hiç bir eksiğimiz olmamasına rağmen sadece bu nedenle üyelerimiz büyük sıkıntı yaşamakta, yabancı yatırımcı ile rekabet edememekte ve sonuç olarak ülkemizin kaynakları dışarıya kaçmaktadır.
Ayrıca jeotermal su kaynaklarını kullanma prosedürleri yatırımcıları çok zorlamakta ve neredeyse yatırımdan vazgeçirtmektedir.
Bölgemizde Organize Sera Bölgeleri Şart Sıcak su arama çalışmalarının akabinde Sera DomatesiOrganize Sera Bölgeleri kurulması gerekmekte, kümelenme yöntemi ile bölgemizde büyük bir sebze üretim merkezi oluşturulabilir. Özellikle Arap Ülkeleri, Türki Cumhuriyetler ve Rusya pazarları için bu bölgenin Antalya Bölgesi gibi bir merkez haline getirilmesi şart. Ayrıca Organize Sera Bölgelerinin kurulması, Bölgenin ihracat açısından canlanması ile bölgemizdeki mevcut çiftçimizin de faydasına olacaktır.
Mevcut çiftçilerimize ihracata mal yetiştirme ve hazırlık eğitimleri verilmeli ve teknolojilerini geliştirecek destekler sunulmalıdır. Şu andaki üretim yöntemlerini iyileştirmek, belli bazı şartlara uymaları sağlanarak eski yatırımlar da ihracata hazır hale gelebilir. Bu büyük bir ihracat potansiyeli demektir. Böyle bir merkez oluşturmak sadece sera ürünleri için değil meyve, narenciye ve tahıl üreticileri içinde bölgeye büyük bir canlılık getirecektir.

Bölgemizde Sektörün Gelişmesi ve Modernizasyon
Son 3 yıldır Ziraat Bankası sera sektörüne olan yatırım desteğini geri çekmiş durumdadır. Bunlar hepsi birbirine bağlı bir proje kapsamında yürümelidir. Yeni Sıcak Su kaynakları aranması, Mevcut jeotermal kaynakların rahat kullandırılması, Organize Sera Bölgeleri kurulması, Çiftçi eğitimleri, Ziraat Bankası ile sera modernizasyonu hepsi planlanıp birlikte hareket edilmesi gereken projelerdir. Biz dernek olarak bu projelerde nerede olmamız gerekiyorsa, elimizi taşın altına koymaya hazırız.

AR-GE ve İnovasyon
Dernek üyelerimiz işe ilk başladıklarında, bu konuda gelişmiş ülkelerden örnek almak üzere yola çıkmışlardır. Ancak şu an her bir üyemiz kendi alanında üstün bir başarı göstererek yurt dışına bağımlılığımızı %1 seviyesinin altına çekti. Sektör kendini çok geliştirdi. Artık her bir projemiz özgün olarak tasarlanabilmekte ve faaliyete geçebilmektedir.

Üyelerimizden Tubitak’tan, Kalkınma Ajanslarından ve diğer kurumlardan destekler alarak yenilikler yapan üyelerimiz mevcuttur. Bu yenilikler sayesinde Serkonder Üyeleri uluslararası pazarda söz sahibi konuma gelmiştir. Kurumlarımızı Serkonder Üyelerimizi desteklemeye devam etmelerini rica ediyoruz.
Eximbank’a Teşekkür
Yurtdışı projeleri için Exim Bank bizim müşterilerimizi Kabak Serasıkredilendirebiliyor. Bunun için teşekkür etmek gerekir. Bizlere sundukları bu imkan, ihracatta bizim önümüzü açmaktadır. İlerleyen günlerde Exim Bank’ı daha aktif kullanacağız. Mevcut Seraların modernizasyonu ve ihracata ürün yetiştirmeye hazır hale gelebilmesi için Ziraat Bankası destek vermesi gerekmektedir.


Bölgemizde MTA İle Çalışma Yürütmek Gerekir
Günümüzde özellikle sıcak su olan bölgelerde sera yatırımları çok karlı olmaktadır. Şu an bölgemizde bildiğimiz Kayseri bölgesinde sıcak su mevcut ve yatırımlar yapılmaktadır. Türkiye genelinde Afyon, Sandıklı, Dikili, Urfa, Kırşehir, Yozgat, Kütahya, Aydın gibi şehirlerde yatırımlar hızlanmıştır. Ancak MTA aracılığı ile bölgemizde sıcak su arama çalışmaları yapılmalıdır. Sıcak su kaynakları MTA’dan alınan bilgiye göre neredeyse her bölgede mevcuttur. 45 derpceye kadar olan sıcak sularla bile sera ısıtması yapılabilmektedir. Bu kaynağı kullanmak zorundayız. İşletme masrafının %45’ini ısıtma oluşturduğuna göre buna değer bir çalışma olacaktır.


Cevapla

“Makaleler” sayfasına dön