Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Monohibrit Kalıtım

Cevapla
emreates
Üye
Mesajlar: 66
Kayıt: Pzr Ara 22, 2013 2:46 am

Kalıtımın temel kurallarını ortaya koymayı amaçlayan ilk çalışmalar başlangıçta başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Çünkü bu amaçla yapılan ilk çalışmalarda araştırıcılar birden çok özellik aynı anda bir arada incelemeye yönelmişlerdir.

Kalıtım konusunda bugün ulaştığımız bilgi düzeyinin temelinde Mendelin birazda tesadüfi bir şekilde seçtiği bitkilerdeki kalıtsal ilişkileri ortaya koyması yatmaktadır. Mendelin çalışmalarında başarıya ulaşması aşağıdaki sebebler dolayısıyladır.

1- Çalışmalar yalnızca bir veya birkaç özellik üzerinde yoğunlaşmıştır.
2- Çalışmalarda kontrollu çiftleştirmeler yapılmış ve sonuçlar dikkatlice kaydedilmiştir.
3- Çalışmalarda faktör olarak düşünülen parçacıkların çeşitli genetik sonuçlara yol açtığı görüşü önerilmiştir.

Sözgelişi meyve sineği Drosophıla’nın vestigal kanadına ilişkin kalıtım hakkında bilgi edinmek istersek önce normal tam kanatlı bireyle vestıgal kanatlı bireyi melezlemek ve bu arada diğer özellikleri ihmal etmemiz gerekir. Böyle bir melezleme, yani bir özelliğin açıklamasını anlamaya yönelik melezleme monohibrit melezleme olarak adlandırılır.

Bu terimin anlamı bazı genetikçiler tarafından ebeveyn’in bir özellik için farklı olduğu melezleme için sınırlandırılırken, diğer bazılarınca ise yalnız bir karakterin söz konusu olduğu her hangi bir çiftleştirmeyi kapsayacak şekilde kullanılmaktadır.

Resim


Cevapla

“Genetik Bilimi” sayfasına dön