Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Dünya’nın En Küçük Hayvanları

Hayvanlar aleminin diğer canlıları hakkında bilgi edinin...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 691
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Dünya’nın en küçük hayvanlarıyla tanışın ! Dünya’nın “en” lerini sıraladığımız listelerimizde şimdi de sırada “Dünya’nın En Küçük Hayvanları yer alıyor. En küçük köpekten , en küçük kediye; kertenkeleden en küçük yılana kadar dünya’nın en minikleri listemizde…

10- Dünya’nın En Küçük Köpeği- 12.4 cm uzunluğunda

Resim

Bu minik köpeğin kilosu 1 kg az, sadece 650 gr ağırlığında olan Chihuahua cinsi bu köpek dünya’nın en küçük köpeği ünvanına sahip. Guinness Rekorlar kitabına göre şuana kadar gelmiş geçmiş en küçük köpek ünvanına 7.1 cm lik boyuyla bir Yorkshire terrier sahip olmuş. Ama şuanda dünya’da yaşayan en küçük köpek , zaten dünya’nın en küçük türlerinden biri olan Ducky adındaki bu Chihuahua cinsi köpek.

9-Dünya’nın En Küçük Bukalemunu- 1.2 cm uzunluğunda

Resim

Sürüngenler sınıfından olan Bukalemunlar , belli etmek istedikleri duruma göre renk değiştiren ilginç hayvanlardır. Genellikle 30 cm uzunluğunda olan bukalemunların , kayıt edilen en küçük uzunlukta olanı 1.2 cmlik boyuyla gördüğünüz bu brookesia cinsi bukalemundur. Madagascar ormanlarında yaşarlar .

8-Dünya’nın En Küçük Kertengelesi- 16mm uzunluğunda

Resim

Bu minik kertenkele Dominik Cumhuriyeti kıyılarında keşfedildi. Sadece 16 mm uzunluğunda olan bu kertenkele dünya’nın en küçük kertenkelesi. 1 Tl lik demir paranın üstüne yatabiliyor, bu kertenkele , dünya’da bilinen tüm sürüngenlerin de en küçüğü kabul ediliyor.

7- Dünya’nın En Küçük Büyükbaş hayvanı-81 cm uzunluğunda

Resim

Vechur Cow türü olarak bilinen bu inek 81 cm lik boyuyla dünya’nın en küçük büyükbaş hayvanı. Resimde gördüğünüz küçük inek 16 yaşında olan “Vechur Cow” cinsi dünya’nın en küçük ineği, yanındaki ise onun 2 katı büyüklüğünde ve sadece 6 yaşında olan bir diğer inek türü.

6-Dünya’nın En Küçük Denizatı- 16mm uzunluğunda

Resim

Denizatı Hippocampus soyuna ait balıklardır. Daha çok Pasifik Okyanusunda görülen denizaltlarının şuana kadar bilinen en küçüğü 13 mm uzunluğundadır. Boyları 90 mm ‘ye kadar çıkabiliyor.

5-Dünya’nın En Küçük Hamster’ı- 2.5 cm boyunda

Resim

Dünya’nın en küçük Hamster’ın adı PeeWee. PeeWee sadece 2.5 cm boyunda. PeeWe sadece 3 haftalıkken büyümesi durdu. Onun kardeşlerinin boyu 4.5 cm ‘ye kadar uzadılar. Bu Hamsterları Kuzey Çin ve Moğolistan’da görebilirsiniz.

4-Dünya’nın En Küçük Yılanı

Resim

Yılanların varlığı , dinazorların yaşadığı döneme kadar gider. Bilinen 3100 farklı yılan türünün arasında en küçük olan türü “Leptotyphlops carlae” . Bu türe ilk olarak 2008 yılında Karayiplerde bulunan Barbados adasında rastlandı. Sadece bir makarna kalınlığında olan bu yılan dünya’nın bilinen en küçük yılanı kabul ediliyor.

3-Dünya’nın En Küçük Balığı-7.9 mm uzunluğunda

Resim

Dünya’nın en küçük balığına 2006 yılında Endonezya’da rastlandı. Bu balığın bulunmasıyla birlikte daha önce dünya’nın en küçük balığı kabul edilen Schindleria brevipinguis’un unvanını elinden almış oldu.

2-Dünya’nın En Küçük Atı-43.18 cm uzunluğunda

Resim

43.18 cm uzunluğundaki boyu ile dünya’nın en küçük atı olan Einstein , New Hampshire’da bir çiftlikte yaşıyor ama tüm dünya onu tanıyor. Amerika’nın en ünlü talkshow’u olan oprah’a da “konuk ” olan Einstein dünya’nın en küçük midillisi.

1-Dünya’nın En Küçük Kedisi- 15.5 cm boyunda

Resim

Mr Peebles ile tanışın ! O 15.5 cm boyuyla dünya’nın en küçük kedisi ünvanına sahip. Amerika’da yaşayan kedi 2 yaşında ve sadece 1.36 kg ağırlığında. Bu şirinliğiyle dünya’nın en tatlı kedisi ünvanına da sahip olabilirmiş değil mi?


Cevapla

“Diğer Canlılar” sayfasına dön