Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Dünyanın En İlginç 10 Yılanı

Hayvanlar aleminin diğer canlıları hakkında bilgi edinin...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 691
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Dünyanın En İlginç 10 Yılanı

Dünya’da yaklaşık 3000 farklı tür yılanın yaşadığını biliyor muydunuz? Yılanlar çağlar boyu değişik mevsim ve yer koşullarına uyum sağlamak için şekil değiştirip yaşamanın yollarını buldular. Aynı dünya’da yaşamak isteyen her canlı gibi. Aşağıda görmeye alışık olmadığımız , hepsi birbirinden güzel 10 yılan türünü görebilirsiniz.

10-Fil Gövdeli Yılan

Resim

Bu garip yılan türünün diğer akrabaları Avustralya’da bulunsalar da bu fil gövdeli yılan Endonezya’da görülüyor. İsmini de görmeye alışık olmadığımız deri cinsinden alıyor. Çünkü derisi çok kırışık ve bu görüntüsü onu olduğundan daha büyük gösteriyor. Bu yılanlar en fazla 2.5 cm boyunda olabiliyorlar. Bu yılanlar sulak arazilerde yaşamak zorundalar çünkü çok kayganlar ve kuru arazide hareket kabiliyetleri çok düşük. Bu nedenle de balıkları yiyerek besleniyorlar.

9-Dokunaçlı Yılan

Resim

Bu yılan Güneydoğu Asya’da yaşıyor. Türünün son örneklerinden biri çünkü türü tükenme tehlikesi altında. Bu yılanlar da Fil gövdeli yılanlar gibi sulak yerlerde yaşıyor. Bu yılanın bir diğer değişik özelliği hızı. Avını yakalaması için 15 milisaniye ona yeterli oluyor. Onunla kim başa çıkabilir ki?!

8-Uzun Burunlu Asma Yılan

Resim

Bu yılanlar da Güneydoğu Asya’da yaşıyor. Gözlerinin şekli yatay olduğu için avını çok daha kolay görebiliyor. Derisi sayesinde ormanda çok rahatlıkla saklanabiliyor ve avının peşine düşüyor. Kertenkele ve kurbağlarla besleniyor. Zehirli bir yılan ama zehiri insanları öldürecek türden değil.

7-Langaha Nasuta

Resim

Bu tür, ağaçlarda yaşıyor. Erkek türlerinin sarımsı ve pürüzsüz bir cildi; dişilerinin ise kahverengi derisi oluyor. Bu yılan tabiki her ağaçta yaşamıyor. Bu türü sadece Madagaskar’ın yağmur ormanlarında görebilmeniz mümkün. Bu yılan oldukça tehlikeli. Sadece bir ısırığı bile insanı öldürmeye yetiyor.

6-Atheris Hispida

Resim

Yağmur ormanlarında yaşayan yine çok ilginç olan bir sürüngen daha. Bu yılanlar Orta Afrika’da yaşıyor. Tehlikeli bir yılan. Eğer bir insanı sokarsa zehiri çoğunlukla bir insanı öldürebilecek türde. Erkek türleri dişilerinden 75 cm daha uzun.

5-Boynuzlu Engerek

Resim

Kuzey Afrika ve Orta Doğu çöllerinde yaşayan bu tür genellikle 50 cm’den daha kısa. Zehirli bir tür olsalar da ölümcül bir etkileri yok. Avlarını çok kolay birşekilde yakalayabiliyorlar çünkü kumun altında saklanabilmek gibi bir yetenekleri var.

4-Oyuk Yılanı

Resim

Afrika’da yaşayan bu yılan yerin altındaki kemirgenlerle besleniyor. Yerin altında yaşadığı için zehirli olsa bile insanlara bir zararı dokunmuyor. Tabiki insanlar ona bulaşmadığı sürece!

3-Kaplan Yılanı

Resim

Bu tür de Doğu Asya’da yaşıyor. En uzun olanı 1 metreyi aşmıyor. Genellikle kurbağları yiyerek besleniyorlar. Zehirini sadece kendini korumak için boşaltıyor.

2-Uçan Yılan

Resim

Her nekadar ismi uçan yılan olsa aslında tam anlamıyla bu yılan uçamıyor. Ama 100 metreye kadar zıplayabildiği için ismi uçan yılan olmuş. Hindistan ve Güneydoğu Asya’nın yağmur ormanlarında yaşıyor. Zehirli bir tür ama zehiri insan hayatı için tehlikeli değil.

1-Deniz Yılanı

Resim

Pasifik ve Hint Okyanuslarında yaşayan bu yılanlar adeta bir zehir makinesi. Ancak bu derece zehirli olmalarına rağmen insanlara saldırmak gibi bir alışkanlıkları yok. Kobra ve mercan yılanlarıyla akraba oldukları biliniyor.


Cevapla

“Diğer Canlılar” sayfasına dön