Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Arılarda Zehirlenme Şekilleri ve Belirtileri

Arıcılık hakkında herşey burada
Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 691
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Arılarda Zehirlenme Şekilleri ve Belirtileri

Mide zehirlerinden etkilenirler. Besinlerine karışmış tarım ilaçlarını sindirim sistemine alırlar.

Kontakt (temas-deyme) zehirlerinden etkilenirler. Arıların kitukulasına (derisine) tarım ilacı değdiği zaman arılar ölür.

Solunum zehirlerinin etkisi ile zehirlenerek ölürler. Bunlar genellikle fümigant ilaçlardır.
Kovan önlerinde binlerce ölü arının bulunması, koloni populasyonu azalması, hırçınlık, ana arı kaybetme, ana arı yüksüklerinin ve yalancı kolonilerinin oluşması, uçma yeteneğinin azalması, arka ayağı sürükleyerek yürümesi, arıların üşürgibi titremesi ve kümelenmesi, ölen arılarda kanatların ayrık ve dilin uzamış vaziyette durması pestisit zehirlenmesinin en önemli belirtileridir. Genç işçi arıların ve yavruların ölümü ise pestisitli polenin kovana taşınması ve tüketilmesinden kaynaklanmaktadır. Zirai mücadele ilaçlarından zehirlenen arılar kovana dönemeden ölürler. Kovana gelebilenler ise anormal davranış gösterdiklerinden getirdikleri ilaçlı nektarı diğer arılara veremezler. Bu nedenle, ilaçların balda kalıntı sorunu yok denecek kadar azdır. Ancak ilaçlama yapılan bölgelerde toplanan polen ve propoliste ilaç kalıntıları bulunabilir ve bunlar insanlar tarafından tüketilmemelidir.


Cevapla

“Arıcılık” sayfasına dön