Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Çiftliklerde kemirgenlerle mücadele nasıl olmalı?

Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 691
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Çiftliklerde kemirgenlerle mücadele nasıl olmalı?

Çiftlikler, kemirgen canlılar için yemeğin ve barınma imkanının bol olduğu yerler olduğundan çok ciddi problem oluştururlar. Bu kemirgenler, çiftlik hayvanlarının, insanların ve diğer hayvanların gıdalarını tüketir bununla birlikte her bir sıçan, bulunduğu çiftliğe yıllık 20 Euro’luk zarar verir. O zaman neden kemirgenlerle mücadele etmeliyiz sorusunun cevabını az çok açıklamışızdır. Bu hayvanlar ahşap yapılarına, elektrik tesisatına zarar vererek yangınlara da sebep olabilirler. İzolasyon tahribatı yüzünden birçok tesis bozulmalara uğrayacak, enerji tüketimi artacak buna bağlı olarak maliyet yükselecek. Buda hayvanların yemden yararlanımlarını düşürür.
Bu sıçanların 100 tanesi bir yılda bir tondan fazla yem tüketecek ve yem kaybı oluşacak. Yediklerinin 10 katı kadar mikroorganizmalarla kontamine dışkı, ,idrar ve kıl bırakacaklar. Ee bu hayvanlar, 45’ten fazla hastalığın taşıyıcısı olduklarından biyogüvenlik açısından sıkıntı oluşacak.

Peki,bu kemirgenler nasıl ortamda çoğalıyorlar? Bir kere, mükemmel bir üreme potansiyeline sahipler. Normal koşullarda, bir çift sıçan ve dölleri, üç yıl içinde 20 milyon yavru üretmektedir. Fareler daha hızlı ürerler hatta bir yılda 5-10 kez yavrulayabilirler ve her bir yavrulamada 5-6 yavru doğurabilmektedirler.

Özellikle farelerin görüş yetenekleri değil, koku, tat, hissetme ve duyma yetenekleri gelişmiş olduğundan gelişmiş canlılardır. Ve açık alanları sevmezler, duvarlarla ve diğer objelerle ilişki içinde olmayı severler. Fakat yeni objeleri çok sevmedikleri için hemen yanaşmazlar o yüzden kurduğunuz tuzakları en az 5 gün yerinden oynatmamak lazım.

Kesin bunları okurken ben fare mi sıçan mı nereden anlayacağım diyorsunuz. Cevap basit. Dışkılara bakmalısınız. Fare dışkıları siyah ve pirinç boyutunda olup, sıçan dışkıları siyah ve fasulye boyutundadır.


Cevapla

“Hayvancılık Üzerine” sayfasına dön