Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Topraksız Tarım Çilek Yetiştiriciliği

Cevapla
emrebuyuk
Yeni Üye
Mesajlar: 8
Kayıt: Cum Eki 16, 2020 2:06 am
İletişim:

Sera çilek yetiştiriciliğinde üretim topraksız tarım teknikleri kullanılarak yapılırsa hem birim alana daha çok bitki sığdırma şansı olur hem de çilek için büyük sorun olan toprak kökenli sorunlara çözüm getirilmiş olunur.
Resim
Topraksız tarım, bitki gelişimi için gerekli olan su ve besin maddelerinin gereken miktarlarda kök ortamına verilmesi esasına dayalı olup katı ortam ve su kültürü olarak ikiye ayrılmaktadır. Ortam kültüründe; bitkiler organik veya inorganik ortamlar içersinde yetiştirilmekte ve sulama besin eriyiği katkılı şekilde yapılmaktadır. Su kültüründe bitkiler besin elementlerini içeren suyun içersinde yetiştirilmektedir. Bir su kültürü yöntemi olan besleyici film tekniği diye türkçeleştirilen NFT ise kök uçları boyunca besin eriyiğinin yüzeysel olarak akıtılması esasına dayalı bir su kültürü şeklidir.
Topraksız tarımda besin eriyiğinin idaresi ise açık ve kapalı sistemler olarak iki şekilde yapılır. Açık sistemde bitki kök bölgesine uygulanan besin eriyiği drene olduktan sonra dışarı atılırken, açık sisteme göre su ve gübre tasarrufu sağlayan, daha çok çevre dostu olan kapalı sistemde kök bölgesinden drene olan besin eriyiği tekrar sisteme verilmektedir . Ancak yine de bu yöntem yüzde yüz gübre ve su tasarrufu sağlamaz, çünkü eriyikteki tuz mikrtarının artması ve hastalık etmenleri nedeniyle 1-2 haftada bir yenilenmesi gerekir.
Resim


Cevapla

“Topraksız Tarım” sayfasına dön