Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Salatalık

Tıbbi bitkiler ve kullanımları
Cevapla
aylatopcu
Yeni Üye
Mesajlar: 12
Kayıt: Cum Ara 13, 2013 11:21 pm

Salatalık

ResimSalatalık İçeriği

Salatalık askorbit asit (C vitamini) ve kafeik asit olmak olmak üzere iki temel bileşikten oluşmaktadır. Topikal tedavi etkisi gösteren salatalık genellikle şişmiş gözler, yanıklar ve dermatit ve su tutmalarına karşı yararlı olan bu besin kaynağımız oldukça değerlidir. Ayrıca salatalık anti tümör etkisi sayesinde kanserin önlenmesi için kullanılmaktadır ve vücut ağırlığı, lipid metabolizması, obezite ile ilişkili hormon düzeylerini azaltır.

Salatalık sert deri lifi bakımından zengindir ve bu hücrelerinin içerisinde ayrıca kas, tendon, bağ, kıkırdak, kemik, bağ dokularının daha sağlıklı olmaları açısından önemli bileşenler bulundurmaktadır. Salatalık suyu sık sık göz ve vücut üzerinde kullanıldığı zaman cilt sağlığını geliştirmek adına iyi bir kaynak olmaktadır. Buna dahil olmak üzere güneş yanıklarının altıdan da kalkabilen bu özel karışım suyu iyi bir silikon kaynağı sunmaktadır. Yüksek su içeriği sayesinde ise doğal nemlendirici özellik de sağlamaktadır.

Salatalık Faydaları

Salatalık vücudun her gün ihtiyaç duyduğu vitaminlerin çoğunu içermektedir. İçeriğinde B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini, B5 vitamini, B6 vitamini, B9 vitamini ve C vitamini gibi vitaminleri bulundurmaktadır. Ayrıca mineraller bakımından da zengin olan bu besin kaynağımız kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko ihtiyacımı karşılayabilmektedir.

Salatalık içeriğindeki bol miktarlardaki B vitaminleri sayesinde karbonhidrat ve kafein için güçlü bir alternatiftir. Gün boyu çay, kahve ve soda yerine salatalık tüketebilirsiniz.

Salatalık vücudun bir kalıntı ve baş ağrısından kaçınmasını sağlayarak vücudu dengede tutar. Kaybedilen temel besinleri sağlar ve yeteri kadar şeker, B vitaminleri ve elektrolitleri içerir.

Ayrıca dış tabaka sıkılaştırıcı özelliği ile selülitleri azaltmak için etkilidir. Ağız kokusunu ortadan kaldırır. Kötü nefes kokularına neden olan ağız bakterilerini öldürür.


Cevapla

“Şifalı Bitkiler” sayfasına dön