Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Toprakaltı Damlama Sulama Sistemi

Ne Zaman? Ne Şekilde? ve Ne Kadar Sulama Yapılmalıdır?
Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 691
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Toprakaltı Damlama Sulama Sistemi

Toprak Altı Basınç Ayarlı Damla Sulama Yöntemi ;

Resim

Toprak Altı Basınç Ayarlı Damla Sulama yöntemi ile büyük oranda su tasarrufu sağlanır. Bu suyla da daha fazla alan sulanır. Buda daha fazla bireye hizmet götürülmesi yönüyle sosyal adaletin sağlanması, üretim artışı ve milli gelir artışı demektir.

Küresel ısınma ve çölleşme ile gündeme gelen içme, kullanma ve sulama suyu sıkıntısının hat safhada yaşandığı günümüzde, suyun çok dikkatli ve mantıklı kullanılması gerektiği açıktır. Türkiye artık sularını hoyratça savuracak kadar su zengini bir ülke değildir. Her geçen yıl daha fazla sayıda ve bölgede yağmur duası edilmektedir.


Sulama Nedir ?

Resim

Bitkinin ihtiyaç duyduğu ve yağışlarla karşılanamayan suyun toprakta bitkinin kök bölgesine gereken yer ve zamanda verilmesidir.

Sulamada esas ilke, tarla/bahçe başına kadar getirilmiş suyun, en az kayıpla bütün tarlaya/bahçeye üniform (eşit) bir şekilde yayılmasıdır. Yandaki resimde toprak altı ve üstü damlama sulama etkinlik farkı görülmektedir.

Bu da Netafim Toprak Altı Basınç Ayarlı Damla Sulama yöntemi ile mümkündür.toprak altı sulama

Resim

Sulama konusunda pek çok sistem vardır. Tabii bunlardan birinin yada birkaçının seçilmesi birçok faktöre bağlıdır. Örneğin tarlanın tesviyesinin düzgün olup olmaması, yetiştirilen mahsulün cinsi, toprağın ve toprak altının kimyasal ve fiziksel özellikleri, sulama suyunun miktarı ve kalitesi, çiftçi alışkanlıkları, bazı sulama yöntemlerinin ek yatırımı gerektirmesi nedeniyle oradaki çiftçilerin ekonomik durumu , bölgenin rüzgar -sıcaklık-oransal nem-don-yağış gibi egemen iklim şartları sulama sistemlerini etkiler.Bütün bu koşulları ,özellikle eğimli arazilerin getirdiği zorlukları aşmamız ve suyun dolayısı ile damlamadan verilen gübrelerin araziye eşit bir şekilde yayılması ; Toprak Altı Basınç Ayarlı Damlama Sulama yöntemi ile mümkündür.

Bu yöntemde basınç sağlayacak bir pompa ünitesi gerekir. Filitre sistemi ve buna Techfiltresi eklenir. (Techfiltre, damlatıcıya kök girişini engelleyen yavaş salınımlı kimyasal içeren özel bir filitredir).

Ana borular ve dağıtıcılar toprak altına yerleştirilir. Dağıtım vanalarının yanında mutlaka hava vanası olmalıdır.Damlama borularının ağaçların sağından ve solkundan birer hat şeklinde ,toprağın yaklaşık 30-35cm. altına ( kök bölgesine) mekanik bir alet ile gömülmesi gerekir. Toprak altı sisteminin son uçları tekrar toprak üstüne çıkacak şekilde dizayn edilir. Böylece hat sonlarında biriken tortuların dışarı atılması amaçlanmıştır .

Neden Toprak Altı Basınç Ayarlı Damla Sulama Yöntemi ?

* Topoğrafik yönden düzgün olmayan tarım alanları tesviyeye gerek kalmadan bu yöntemle sulanabilir. Salma sulamaya bağlı erozyon , tuzluluk ve yabancı ot çıkışı önlenir.
* Geçirgenliği yüksek olan topraklarda karık akışına bağlı su kaybına neden olmaksızın tüm tarla alanında ekonomik ve üniform olarak yüksek randımanla eşit sulama yapılır.
* Taban suyunun yüksek olduğu yerlerde taban su seviyesini yükseltmeden sulama yapılır.
* Kanalet ve kapalı borulu sistemlerde sulama yapmak için gerekli tarla içi hendeklere gerek kalmadığından ekim alanı artmakta sulama işçiliği de azalmaktadır.
* Ticari gübreler sulama suyuyla sadece bitki kök bölgesine eşit verilebilir, böylece gübrelemede de işçilikten tasarruf sağlanır.
* Toprak altındaki sistem , insan,hayvan ve diğer mekanik zararlanmalara karşı korunur.
* Sistemin ömrü uzundur ayrıca sulama işçilik maliyeti düşüktür.
* Rakiplerine oranla toprak altı damlama borusu ; kök giriş bariyeri ve düşük basınçta çalışma gibi üstünlüklere sahiptir.Yani damlatıcı borusunun hat sonunda 0,5 bar (5m.) basınç olması sistemin çalışması için yeterlidir.


Cevapla

“Tarımsal Yapılar ve Sulama” sayfasına dön