Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Domates Yaprak Küfü Hastalığı

Cevapla
Kullanıcı avatarı
tarimsal
Kıdemli Üye
Mesajlar: 691
Kayıt: Prş Mar 31, 2011 6:16 am
İletişim:

Domates Yaprak Küfü Hastalığı

Resim Domates yaprakları üzerinde önce sarı renkli lekeler belirir.Daha sonra bu lekelerin alt kısmına raslayan yerde zeytuni kahverengi küf oluşur.Hastalık kısa zamanda bütün yaprakları kaplar ve bitkiyi kurutur.Mücadele yapılmadığı zaman ürün % 80 gibi yüksek oranlarda zarar görür.

Yaprakların alt kısmında küf şeklinde görülen hastalığın etmeni fungustur.Hastalık genellikle seralarda ağırlık olarak görülür.Hastalığın çıkması için orantılı nemin %95 veya daha fazla olması, sıcaklığın ise 20-25 derecelerde olması gerekir.

Z.MÜCADELESİ:
Kültürel Önlemler:Hastalıklı bitki artıklarının imhası, seralarda iyi bir havalandırma yapılarak, nisbi nem sıcaklığın fazla olmaması sağlanmalıdır.

Kimyasal Mücadele: Yapraklarda ilk lekeler görüldüğünde (seraların şaşırtılmasından 20 gün sonra) ilaçlamaya başlanır.İlaçlamalar 10-15 gün ara ile tekrarlanır, hasada 15-20 gün kala kesilir.

Etkili madde adı ve miktarı Formülasyon Dozu(preparat)

Captan %50 WP 250 gr
Maneb %80 WP 200 gr
Propineb %70 WP 300 gr

NOT: Doz(Preparat) 100 lt suya göre hesaplanmıştır.[/align]


Cevapla

“Sebze Hastalık ve Zararlıları” sayfasına dön