Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir.
***
Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Zirai Mücadele İlaçları

Cevapla
canan
Yeni Üye
Mesajlar: 5
Kayıt: Çrş Ara 18, 2013 6:49 pm

Sal Ara 24, 2013 4:25 pm

Kimyasal Analiz, Fiziksel Analiz, Kalıntı Analiz ve Böcek Toksikolojisi laboratuarları ile Alet ve Makina laboratuvarından oluşan ve 1958 yılında kurulan “Zirai Mücadele İlaç ve Aletleri Araştırma Enstitüsü”, Bakanlığımızın Araştırma Kuruluşları ve Organizasyon çalışmaları çerçevesinde iki kısma ayrılmış, 1987 yılında ilaçlarla ilgili olan bölümleri Ankara Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsüne bağlanmış ve bugünkü yapı oluşturulmuştur. Daha sonra Enstitümüzün Merkez haline getirilmesi ile bölüm olmuştur. Bölümümüz Enstitümüze ait B-Blok Hizmet Binasında faaliyet göstermektedir.

Bölümde bitki koruma ürünleri formülasyonları ve kalıntıları üzerinde araştırma çalışmaları yürütülmekte olup, ülkemizde alanında tektir ve sorumluluğu ülke çapındadır. Bölümün çalışma konuları arasında Ülke genelinde bitki koruma ürünlerinin gerek ruhsata esas, gerekse denetim amaçlı kalite kontrol analizlerini yapmak, bitkilerde ve bitkisel ürünlerde, sularda, toprakta kalıntılarını tespit etmek ve bunların toleranslara uygunluğunu araştırmak yer almaktadır.Zeytin plantasyonlarında Zeytin Sineğine karşı bugün başarılı bir şekilde kullanılmakta olan ve Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü adına ruhsatlı bulunan ZİRAY adlı cezbedici, Bölümümüzde yürütülen bir projeli araştırma sonucunda geliştirilmiştir.

Ülkemizde ruhsatlı ve yeni ruhsatlandırılacak bitki koruma ürünlerinin kalite kontrollerinde referans laboratuvar olan Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Zirai Mücadele İlaçları Bölümü laboratuvarları, bitki koruma ürünlerinin doğru kullanılması, insan ve çevre sağlığına olan risklerin minimuma indirilmesi, tarım ilaçlarından bitki koruma ürünlerinden beklenilen faydanın tam olarak alınabilmesi için sürekli eğitim faaliyetleriyle de önemli bir görev üstlenmiştir.

Avrupa Birliği uyum çalışmaları doğrultusunda çalışmalarına yön vermiş olan Zirai Mücadele İlaçları Bölümü, kalite kontrol ve kalıntı çalışmalarının Avrupa Birliği ülkeleri standartlarında yapılması için Avrupa Birliği ile projeler yürütmektedir. Modern altyapı ve cihaz donanımını yanı sıra konu uzmanlarının eğitimi ve ileriki aşamalarda da akreditasyon hedeflenmektedir.

Zirai Mücadele İlaçları Bölümü dört birimden oluşmaktadır.

- Kimyasal Analiz Birimi

- Fiziksel Analiz Birimi

- Kalıntı Analiz Birimi

- İlaç ServisiKimyasal Analiz Birimi

Bitki koruma ürünlerinin kalite kontrollerinin kimyasal özellikleri yönüyle analizleri yapılmaktadır. Ayrıca konu uzmanları çalışma alanlarında çeşitli eğitim seminerleri düzenleyerek bitki koruma ürünlerinin kimyasal özellikleri gibi konularda teknik personellerin eğitimlerini de sürdürmektedirler.

Birimde çalışan konu uzmanları, bitki koruma ürünlerinin ruhsat başvuru dosyalarının kimyasal özellikleri yönüyle değerlendirilmesi aşamasında, Bitki Koruma Ürünleri Ruhsatlandırma Komisyonunun üyesi olarak görev almaktadırlar.

Fiziksel Analiz Birimi

Bitki koruma ürünlerinin kalite kontrollerinin fiziksel özellikleri yönüyle analizleri yapılmaktadır. Ayrıca konu uzmanları çalışma alanlarında çeşitli eğitim seminerleri düzenleyerek bitki koruma ürünlerinin fiziksel özellikleri gibi konularda teknik personellerin eğitimlerini de sürdürmektedirler.

Bitki koruma ürünlerinin kalite kontrollerinin fiziksel özellikleri yönüyle analizleri yapılmakta, birimde çalışan konu uzmanları, bitki koruma ürünlerinin ruhsat başvuru dosyalarının fiziksel özellikleri yönüyle değerlendirilmesi aşamasında, Bitki Koruma Ürünleri Ruhsatlandırma Komisyonunun üyesi olarak görev almaktadırlar.Kalıntı Analiz Birimi

Bitkisel ürünlerdeki bitki koruma ürünleri kalıntıları üzerinde çalışmaktadır. Ayrıca konu uzmanları çalışma alanlarında çeşitli eğitim seminerleri düzenleyerek bitki koruma ürünlerinin kalıntıları, riskleri ve korunma tedbirleri gibi konularda teknik elemanların eğitimlerini de sürdürmektedirler.

Birimde çalışan konu uzmanları, bitki koruma ürünlerinin ruhsat başvuru dosyalarının kalıntı yönüyle değerlendirilmesi aşamasında, Bitki Koruma Ürünleri Ruhsatlandırma Komisyonunun üyesi olarak görev almaktadırlar.İlaç Servisi

Kalite kontrol yönüyle analiz yapılmak üzerine Enstitümüze gelen bitki koruma ürünlerinin kayıtlarının tutulduğu, arşiv ve analize verilecek örneklerin hazırlanması ile görevlidir.


ramo1987
Yeni Üye
Mesajlar: 2
Kayıt: Pzt Mar 11, 2019 6:36 pm

Pzt Mar 11, 2019 6:49 pm


balya makinası bağlama gubu bağlama problemini izleyerek çözebilirsiniz iyi seyirler


Cevapla

“Meyve Hastalık ve Zararlıları” sayfasına dön