Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Şeftali Sorunu

Bitki Hastalıkları, Zararlıları ve Alınacak Önlemler
Cevapla
dkorkmaz
Yeni Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: Prş Haz 11, 2020 4:09 pm

MErhaba,

Şeftaliler gecen sene beyaz bit gibi bişeyle kaplandı kurtaramadık. Bu senede resimlerdeki sorun ortaya çıktı. Şeftali yumuşmaya başlamadan içinden çürümeye veya kararmaya başlayıp bu hale geliyor.Tam olarak sıkıntının ne oldugu ve çözümü ile ilgili bilgisi olan var mı?

Resim

Resim

Resim


Hyunus
Yeni Üye
Mesajlar: 1
Kayıt: Pzr Ağu 30, 2020 1:23 am

Merhabalar, Seftalideki sorun: Fotoğraflar cok net olmamakla birlikte sirke sinegi (Drosophila suzukii) ne benzemektedir. En uygun mucadele yontemi agaclara sirkeli tuzak asmaktir. ( yarim litrelik pet sisenin icine yarisini gecmeyecek kadar sirke doldurup asmak,sisenin bir kac yerine 2-3 mm delik acilmalidir).
Diger bir Seftalideki sorun hasatin gecikmesinden kaynakli meyvenin uzerinde mantar ve bakterilerin olusturdugu curukluklere cesitli meyve sineklerinin konmasi olabilir.


Cevapla

“Bitki Koruma - Zirai Mücadele” sayfasına dön