Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Çim Bitkileri

Cevapla
Kullanıcı avatarı
merve
Yeni Üye
Mesajlar: 6
Kayıt: Çrş Ara 18, 2013 3:48 pm

Çim Bitkileri Genel Morfolojik Özellikleri Genel Bilgi

Çim genelde yere çok yakın toprağı sıkı bir biçimde kavrayan ve örten bitkiler için kullanılan bir deyimdir. Genelde Buğdaygil bitkileriyle yapılan yeşil alanlara "çimenlik" ve bitkilerine de "çim bitkileri" kısaca "çim" diyoruz.
Çim alanların yapımında çoğunlukla buğdaygiller familyasına bağlı türler kullanılır . Bazı şartlarda baklagiller veya nadiren diğer familyalardan türler yetiştirilir.
Buğdaygiller (Gramineae) familyası 620 cins ve 10.000 kadar tür ile bitkiler evrenin en büyük familyalarından birini oluşturur. Bu familyaya bağlı türler çok değişik amaçlarda kullanılır insan ve hayvan gıdası yakacak ve barınak yapımım için kullanılan türlerin yanında bazı buğdaygiller çim bitkisi olarak yayılmıştır. Bu gün çim alanları yapımında kullanılan tümü buğdaygiller familyasına bağlıdır. Çok değişik iklim ve toprak şartlarında kurulan alanlarda buğdaygiller çim bitkileri başarılı sonuçlar vermektedir.
Çim tesisinden beklenen her şeyden önce iyi bir görünüm olmalıdır. Bunun için renk ve tekstürde uyum amaçların başında gelir. Çünkü çimenlik genelde tek bir tür ile yapılmaz; birbirinin özelliğini tamamlayan en az 2 ve daha çok 3-5 türün birbiriyle karıştırılması sonucu ortaya çıkar. Bu kompozisyon içinde her bitki az çok biçimsel yapısıyla renk tonuyla büyüme gelişme eğilimiyle biçmeye tepkisiyle su isteğiyle değişik davranış ve yapısal özellik gösterir. Öyle ki şayet toprak iyi hazırlanmamışsa; örneğin zeminde organik madde verilmiyorsa tek tür bitki ile yapılan bir tesiste bile renk ve tekstür uyumu sağlanamaz. Kaldı ki ayrı türlerle yapılan karışımlarda bu uyum çok daha zor ve itina ister. Renk ve tekstür uyumunun yanında alandaki bitki yoğunluğu da önemlidir. Çimlendirilecek alanda "m2" ye en az 10-30 gr tohum gelecek biçimde ekim yapılmalıdır. Aksi halde seyrek alanların kapatılma ve istenen yoğunluğun elde edilmesi çok zaman alır ya da onarım yapma gibi istenilmeyen sorunlar ortaya çıkar.
Baklagiller (leguminosseae) familyasına bağlı 500 cins ve 11.000 kadar tür bulunur. Bu tür zenginliğine karşılık ancak birkaç tür kısıtlı ölçülerde çim alanlarının yapımında kullanılır. Bu gün baklagillerin bir önemi kalmamıştır.

Resim

GENEL ÖZELLİK VE DAVRANIŞ KARAKTERLERİ

Bitkileri tek tek ele almadan önce bitkilerin ortak karakter ve niteliklerini tanımak ve bunların neler olduğunu bilmek gerekir.
Çimenlendirme de kullanılacak bitkilerin bir yandan ince narin bir yapıya sahip olması bir yandan da dayanıklı ve güçlü olması istenir. Ayrıca iyi bir görünüm sağlaması kolay üreme ve gelişme yeteneğinin bulunması aranan özellikler arasında sayılır. Bu özellikleri iki başlık altında ele almak mümkündür:
1) Morfolojik (Dış Yapısal) Özellikler
• Kök ve kökboğazı
• Sap(Gövde)
• Yaprak
• Çiçekurulu (Salkım)
• Başakçık(Çiçek durumu)
• Tohum(Üreme Organları).
Resim
2) Davranış Karakterleri ve Diğer Özellikler
• Dayanıklılık ve Güçlülük
• Görünüm
• Üreme ve Çoğalma
• Diğer Özellikler.
Resim

[video=youtube][/video]


Cevapla

“Çim bitkileri” sayfasına dön