Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Bağışıklık Dostu Hastalık Düşmanı Kuru Erik

Sağlık ile ilgili tüm konulara yer verilmektedir
Cevapla
aylatopcu
Yeni Üye
Mesajlar: 12
Kayıt: Cum Ara 13, 2013 11:21 pm

Bağışıklık Dostu Hastalık Düşmanı Kuru Erik

ResimVücudumuzdaki hücrelere zarar veren serbest radikalleri önleyen, bağışıklığı koruyan kuru erik başta sindirim sistemi olmak üzere diyabet ve kalp sorunlarında da etkilidir. Aynı zamanda tam bir antioksidan kaynağıdır.

Bu lezzetli meyveyi tüketmek, beslenme tarzınıza çözünür lif eklemenin ve sindirimsisteminin çalışmasına düzen getirmenin en iyi ve kolay yoludur. “Düzen” fikrini yabana atmayın, düzenli ve sağlıklı bağırsak hareketleri iyi hazmın bir göstergesidir.

Bu da bağırsaklar hem bağışıklık sistemi hem de besin emilimi açısından önemli olduğundan beden sağlığı için düşündüğünüzden çok daha önemlidir.

Kuru erik lif açısından zengindir ki bu kolorektal (kalın bağırsak) kanseri riski oranının düşmesinde etkilidir.

Hangi hastalıklarda etkilidir?

Lif aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklar, meme kanseri, diyabet ve sindirim sistemi rahatsızlıklarındaki risk etmeninin azalmasında da önemli yer tutmaktadır. Yüksek lifli besinlerden oluşan diyetler genelde kilo vermekte düşük lif içeren besinlere kıyasla çok daha başarılıdırlar.

Birçok meyveden daha fazla antioksidan içerir

Kuru erikteki antioksidantların, yağların zarar görmesini (okside olması-bozulması) önlemekte etkili olduğu ispatlanmıştır. Hücre zarlarımız ile beyin hücrelerimiz büyük oranda yağdan oluştuğundan, serbest radikallerin yağlara zarar vermesini engellemek çok önemlidir.

Kolesterol de bir tür yağdır ve aslında sadece vücutta oksitlendiğinde ya da serbest radikaller tarafından zarar gördüğünde bizim açımızdan tehlike yaratır. Dolayısıyla oksidasyonun önlenmesine yardımcı olan her şey iyidir. Gerçekten kuru erik teste tabii tutulan yiyecekler içinde en yüksek oksijen radikal emilim kapasitesine (ORAC) sahiptir.

Bunun anlamı kuru erikteki bileşkeler bir grup halinde çalışarak teste tabi tutulan herhangi bir yiyecekten daha fazla koruyucu antioksidan üretmektedir. Yani vucuda zarar veren ve dışarıdan aldığımız zararlı maddelere karşı koruyucu özelliği oldukça yüksektir.

Kuru erik tıpkı yaban mersini ve kuru üzümün de içinde olduğu diğer yüksek puanlı meyveler gibi, iki katından daha fazla antioksidan (kansere karşı koruyucu) kapasitesiyle gerçekten de listenin zirvesini zorlamaktadır.

Vitamin ve mineral kaynağıdır

Kuru erik aynı zamanda iyi bir A vitamini C vitamini, potasyum ve demir kaynağıdır. Sağlık açısından çeşitli faydaları olan büyük ve çeşitli bitki bileşke grubu olan fenolikten de çokmiktarda içerir. Kuru erikteki fenoliklerin yüksek oranda antioksidan özellikleri vardır.

Kuru erik ve erikte bulunan iki fitobesin (bitkilerden alınan besinler) türü olan neoklorojenik asit ve klorojenik asit etkin antioksidanlardır. Özellikle vücudumuzdaki hücrelere gerçek anlamda zarar veren süperoksit anyon radikal olarak adlandırılan çok yıkıcı serbest radikal karşısında etkilidir.


Cevapla

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön