Tarıma Gönül Verenlerin Buluşma Noktası "Tarım Foruma" Hoşgeldiniz..

Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Girabolu (Viburnum opulus)
#1
girabolu20xu2.jpg

Girabolu:
İç Anadolu bölgemizde akarsu kenarlarında doğal olarak yetişen güneşi seven bu meyve,1250m rakımda (Bünyan da)
Kışın -25C.derece ye kadar dayanmaktadır. Girabolu şifa kaynağı olarak bilinmektedir.

Bu meyveyi Karadeniz ve diğer bölgelerimize tanıtım amacıyla bir miktar fidan temin edilmiştir.

Yöresel Adı :Dağdığanağ,geleboru.gilabada,gildar,giligili,girabolu,girebolu

Drog Adı : cortex viburni opuli / ağaç kabuğu

Toplama/Kurutma : Genç dalların kabukları nisan-mayıs döneminde soyulur, ince kıyılır ve gölgede kurutulur. 2-4 m yükseklikteki bu ağaç, Ülkemizde Orta Anadolu bölgesinde yetişir. Ağacın meyvesinin turşusu da yapılır (Kayseri).

Etkileri: Kramp çözücü, yatıştırıcı, adstingent (dokuları sıkıştırıcı sağlamlaştırıcı), sinir sistemini güçlendirici Kullanım Alanları : Gilaburu ağaç kabuğu, kramplara ve kas gerginliklerine karşı oluşturduğu olumlu etki nedeniyle, saygıyla anılmaya hak kazanmıştır. Genellikle iki alanda kullanılır. Biri,yumurtalık ve dölyatağı kasları ile ilgili problemlerdir. Bitki dölyatağını yatıştırır ve böylece adet görme sürecindeki ağrılı kramplar sona erer. Aynı biçimde etki yaparak, olası düşükleri de önleyebilir. İkinci kullanım alanı ise, aşırı adet kanamalarının ve menopozla ilgili aşırı kanamaların kontrol altına alınmasıdır.

Kullanım Biçimleri : yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış dal kabuğu, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır ve 10-15 dakika kaynadıktan sonra süzülür. Günde 3 bardak taze demlenmiş çay soğutulmadan içilir. Uyarı : Aspirine alerjisi olanlarda alerjik tepkilere yol açabilir. Önerilen dozajlara uyulduğunda, bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur.


Girabolu (Viburnum opulus) - Hanımlarda rahim spazmını giderir, hamileliği kolaylaştırır. Regllerin ağrısız olmasını sağlar .


- Vakitsiz bebek düşüm ve doğumlarını önler.

- İdrar söktürerek üreyi düşürür, sinirleri kuvvetlendirir

(Kaynak:Bünyan/Kayseri Kaymakamlığı web sitesi.)
Cevapla
#2
GİREBOLU, Girabolu, Gilaburu, Gileburu, Gilaboru

girebolu_tabak.pngGirabolu çalı şeklinde bodur bir ağaçtır. Genellikle İç Anadolu'da yetişir. Kırmızı salkım şeklinde yuvarlak meyvelidir. Bu meyveler sonbaharda toplanır. İlk toplandığında acı bir tadı vardır. Su içinde salamura yapılır. Yaklaşık bir ay sonra bu acılığını kaybeder. Bu şekilde (5-15 derecede) tazeliğini 1 yıl süreyle koruyabilir. Nemli ve sulak bölgeleri seven bir bitkidir. Yüksek miktarda C vitamini ve anti oksidan maddeler içerir.

Mart-Nisan ayında beyaz renkli çiçek açar. Nisan sonuna doğru bu beyaz çiçekler yerini küçük meyveciklere bırakır. önce yeşil renkli olan bu meyvecikler,Haziran ayında kızarmaya başlar. önceleri sert halde olan meyveler Ekim Kasım gibi yumuşamaya başlar. Daha önce de belirtildiği gibi önceleri acı bir tada sahip olan meyveler, salamura suyunda acılığını kaybeder. Bu haliyle içilebilir hale gelmiştir. Salamura suyundan günlük içilecek miktar çıkarılır, sıkılır, su ilavesi ile seyreltilir ve tercihe göre şeker ilave edilerek içilir.

Yöresel İsimleri: Girabolu , kirebolu, gileburu, gilaboru, girabolu, gili gili, gilaburu, dağdığan ağ, geleboru, gilabada, gildar, giligili
Drog adı: Cortex viburni opuli / ağaç kabuğu
Latince İsmi: Viburnum Opulus
İngilizce İsimleri: Cramp Bark, High Bush Cranberry, Snowball Bush, Guelder Rose, Stagbush.
Bileşim: Viburnin, Valerian asitleri, Salikoside, Arbutin, reçine, tanen
Etkileri: Kramp çözücü, yatıştırıcı, adstingent(dokuları sıkıştırıcı-sağlamlaştırıcı), sinir sistemini güçlendirici
girebolu_agac.png
KULLANIM ALANLARI
 • KALP – TANSİYON
 • İDRAR YOLU HASTALIKLARI
 • PROSTAT
 • ADET ZORLUĞU VE DüZENSİZLİĞİ
 • BÖBREK TAŞI

KALP – TANSİYON
Girabolu yatıştırıcı, damar genişliği düzenleyici, iskelet ve kas rahatlatıcı, kalp güçlendirici etkiye sahiptir. Kas gerilimini azaltır ve spazmları engeller. Hipertansiyonda Cardiovascular sistemini rahatlatır ve tansiyon rahatsızlığından kaynaklanan kabızlığı engeller. Harici kullanımda kramp ve kas gerilmesini rahatlatır Bazı migren vakalarında da yardımcı olabilir.

İDRAR YOLU HASTALIKLARI
İdrar kanalındaki iltihaplanmaları temizler, daralma ve boğumları açar, idrar zorluğu ve yanmalarına karşı oldukça etkili bir tedavi aracıdır.

PROSTAT
Girabolu , idrar kanalındaki genişletme özelliği ile mesanenin bir seferde ve kolaylıkla boşalmasını sağlar. Gece ve gündüz sık tuvalete çıkmayı azaltır. İlk kullanımdan itibaren faydasını hissetmeye başlar.

KADIN HASTALIKLARI
Adet zorluğu ve düzensizliğine karşı çok etkili olan Girabolu spesifik olarak; kramp, yumurtalık ve rahim kası rahatsızlıklarında etkilidir. Rahimi rahatlatıcı bir özelliği vardır.

Girabolu kullanımı ile adet görme krampları sona erer ve menstursyondan kaynaklanan ağrıları azalır. Düşük durumu ve tehlikesinde de kullanılır. Damar genişliği düzenlenmesinden dolayı adet dönemlerinde aşırı kan kaybını ve menapozdaki kanamaları azaltır.

BÖBREK / BÖBREK TAŞI
Böbrek taşlarının bütün cinsleri; aslıları itibariyle suda çözünmeyen kalsiyum tuzu olup bu tuz oluşumunu yerinde eritecek bir ilaç bulunmadığından dolayı lazer, ses dalgası vs. gibi yollarla böbrek taşı fiziksel olarak parçalanıp yerinden oynatılarak düşürülmeye çalışılmaktadır. (Diğer bir yöntem açık operasyondur.) Ve bu yöntemler hastaya aşırı ağrı sancı vermenin yanında kalıcı yan tesirleri olan yöntemlerdir. Girabolu ise böbrek taşını, diğer usüllerde (lazer vs.) olduğu gibi; fiziksel parçalanma yöntemi ile değil kimyasal çözünme ile yok ettiğinden dolayı ne taş çözünürken ne de idrar ile birlikte atılırken hasta ağrı sancı hissetmez. Taşın oluşum süreci tersine işleyerek, taş tamamen erir ve idrar ile birlikte kimyasal madde olarak atılır.

1 kür (15 Lt.) Girabolu 1 hafta içerisinde 6 - 8 mm böbrek taşını eritebilmektedir. Taş 8 mm’ den büyük ise her 8 mm için bir kür düşünülmelidir. Girabolu ayrıca böbrek tembelliğine ve bazı cins böbrek kistlerine de iyi gelmektedir.

NOT: Sertliğinden dolayı lazerin de kıramadığı kristalize cins böbrek taşını Girabolu da eritemeyebilir. Bu cins taş ile karşılaşma riskiniz % 1- 2 civarındadır.
Girabolu İle İlgili Basında Yer Alan Haberler Girabolu İle İlgili Yapılmış Araştırmalar ( www.uzumsu.com ) adresinden alıntıdır.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi