Tarıma Gönül Verenlerin Buluşma Noktası "Tarım Foruma" Hoşgeldiniz..

Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
En Garip 10 Örümcek
#1
Brick 
Dikkat! Eğer örümcek korkunuz varsa bu listeyi görmek istemeyebilirsiniz. Örümcekleri daha yakından incelediğinizde, ne kadar ilginç bi dünyaları olduğunu farkedebilirsiniz. Bu tüyler ürpertici yaratıklar, denizler hariç nerdeyse her ortama uyum sağlamışlardır. Bu listede, hala keşfedilmemiş sayısız türe sahip olan örümceklerin sadece ufak bir kısmı bulunmaktadır.

10 - Bird Dung Crab Spider

101.jpg

Bu örümcek türü; sadece örümcekler değil, tüm hayvanlar içinde en ilginç kamuflaja sahip yaratıklardan biridir. Kabarcık ve siğillerle kaplı gövdesi, ona kuş pisliği görünümü vermektedir. Sadece görüntü değil, yaydığı koku da bu imajını desteklemektedir. Bu tuhaf kamuflaj onu hem diğer hayvanlar için iştah kapatıcı bir yiyecek haline getiriyor, hem de kuş pisliği tüketmeyi seven diğer küçük böcekleri avlamasını kolaylaştırıyor. Bu örümcekler Endonezya ve Japonya’da yaşamaktadır.

9 - Argyrodes Colubrinus

91.jpg

Avusturalya’da yaşayan bu tür, yılana benzeyen uzun ince bir gövdeye sahiptir. Bu nedenle adı, “yılan gibi” manasına gelen Colubrinus’dur. Bu tuhaf görüntüsü tabii ki kamuflaj amaçlıdır. Örümcek ağına takılmış bir dal izlenimi oluşturarak, hem avının dikkatini çekmiyor, hem de diğer hayvanların yemeği olmaktan kurtulmuş oluyor. Karadul ile aynı familyadan olan bu örümceğin zehiri ölümcül olmasına rağmen, kısa dişleri ve uysal yapısından dolayı zararsızdır.

8 - Scorpion-Tailed Spider

81.jpg

Dişi olanlarının gövde yapısından dolayı “akrep kuyruklu” olarak adlandırılmış bir türdür. Kuyruğunu sadece kendisini tehlikede hissedince savunma amaçlı kullanır. Sadece dişi olanlarda kuyruk vardır, erkekler ise daha küçük ve sıradan bir örümceğe benzemektedir. Avusturalya’da yaşayan bu zararsız örümcekler, ördükleri ağlarda koloniler halinde yaşarlar. Sadece dişilerin kendilerine ait ağları vardır.

7 - Bagheera Kiplingi

72.jpg

Ormanın Kitabı’ndaki (The Jungle Book) “Bagheera” isimli panter ve kitabın yazarı Rudyard Kipling, bu örümcek türünün isim babasıdır. Sebebi birçok sıçrayan örümcek gibi çok çevik olmasıdır. Fakat diğer sıçrayan örümceklerin aksine vejeteryandır ve genellikle akasya bitkisiyle beslenir. Sıçrama özelliğini, karıncalardan kaçmak ve akasya ağacını diğer hayvanlardan korumak için kullanır. Nadiren de olsa karınca larvası ve hatta kendi türü ile de beslenir.

6 - Assassin Spider

62.jpg

Afrika’nın bazı bölgelerinde, Madagaskar’da ve Avusturalya’da yaşan bir örümcek türüdür. Büyük çenesini taşıyabilmek için boynu uzundur. Adından da anlaşılabileceği gibi diğer örümceklerle beslenirler. Korkutucu imajına rağmen insanlara zarar vermezler. İlginç olan ise, bu örümcekler dinozorların yaşadığı dönemden bu güne yeryüzündedirler.

5 - Argyroneta Aquatica

52.jpg

Sadece suda yaşayan tek örümcek türüdür. Sığ göllerde ve yavaş akan şelalerde yaşayan bu örümcek, Avrupa ve Asya’da bulunur. Sudan direkt olarak oksijen alamaz. Bu yüzden yüzeye çıkıp hava baloncuklarını tüylerinin arasına alıp, ağıyla ördüğü su altı sığınağına getirir. Havayla dolan bu sığınak şişerek çan şeklini alır ve ağın renginden dolayı gümüş gibi parlar. Argyroneta (gümüş ağ) ismi de burdan gelmektedir. Vaktinin çoğunu bu sığınakta geçirir. Sadece havayı yenilemek ve sudaki omugasızlarla beslenmek için dışarı çıkar.

4 - Spiny Orb Weaver

42.jpg

Sadece kendi içerisinde 70 tane bilinen türü vardır. Korkunç omurga yapısı ve boynuzları tamamen zararsız olan bu örümcek, dünyanın her yeriden yaşamaktadır. Ağlarının kenarına küçük bir bayrak örüp, ağın görünürlüğünü arttırırlar. Böylelikle bu örümcek türünü yiyen küçük kuşlar, ağa takılmamak için onlardan uzak dururlar. Bahçeler ve apartmanlar gibi insanların yaşadığı yerler de dahil olmak üzere her ortamda yaşayabilirler.

3 - Maratus Volans

32.jpg

Bir başka Avusturalya kökenli örümcek türü olan Maratus Volans’ın bir diğer adı da tavuskuşu örümceğidir. Erkek olanlarının karnında, parlak renkli yuvarlak kanatlar bulunur. Bu kanatları dişinin ilgisini çekmek için kullanırlar. Kanatlarını çırparak, karnını ve bacaklarını titretir. Böylelikle etkiyi arttırır.Erkek Maratus aynı anda birkaç dişiye birden kur yapabilir. Bazılarına göre, uçma yetisi de bulunmaktadır ve ismindeki volans(uçan) bu özelliğinden gelmektedir.

2 - Myrmarachne Plataleoides

22.jpg

Bu tür kamuflaj konusunda en önemli örneklerden biridir. Sıçrayan örümcek olmasına rağmen tamamen bir dokumacı karıncaya benzemektedir. Dokumacı karınca zehirli ısırığı 2 çeşit kimyasal salgılamaktadır. Bu zehir o kadar kuvvetlidir ki birkaç gün etkisi sürer. Birçok kuş, sürüngen ve amfibyan bu karıncalardan uzak durur. Gövdesinin ön kısmı, karıncanın boyun bölgesini andırır. Karnında; karıncanın gözlerine benzeyen 2 adet siyah leke, karıncanın antenlerine benzeyen ön ayaklar bunu destekler. Öte yandan Myrmarachne örümceği zararsız ve çekingendir.Hindistan,Çin ve Güneydoğu Asya’da yaşarlar.

1 - Happy Face Spider

12.jpg

Şaka değil, tamamen gerçek! Karadulla yakından akraba olan bu tür, Hawaii’nin yağmur ormanlarında yaşarlar ve nananana makaki’i olarak bilinirler. Sarı gövdelerindeki ilginç desenler genellikle gülen surat şeklini alırlar. Bazılarında bu desenler pek belirgin değildir veya yoktur. Bazılarında ise somurtan ya da çığlık atan bir surata benzer. Surata benzeyen lekeleri olan tek örümcek olmamasına rağmen, bu tür en popülerlerinden biridir.Kısıtlı yaşama alanı ve doğal ortamının yok olmasından ötürü nesli tehlikeye giren bu tür, insanlara zarar vermemektedir.
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi