Tarıma Gönül Verenlerin Buluşma Noktası "Tarım Foruma" Hoşgeldiniz..

Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
En Büyük 10 Kedi
#1
Kimse kedilerin güzelliğini, asaletini ve yeteneklerini yadsıyamaz. Kürklerinin güzelliğinden dolayı avlanıldığından maalesef sayıları da gün geçtikçe azalıyor. Bu listedeki 10 büyük kedi, yaratıcı avlanma yöntemleri, ilginç kürk desenleri ya da hayranlık duyulacak diğer özelliklerine göre iyiden en iyiye göre sıralanmıştır.

10-Vaşak

102-284x300.jpg

Vaşak, kedigiller (Felidae) familyasından Lynx cinsini oluşturan orta büyüklükte, etçil, omurgalı ve yabani hayvan türlerinin ortak adıdır. Kediye benzemekle birlikte normal kedi ağırlığından 5 kat daha ağırdırlar. En bilinen vaşak türleri : Amerikan Vaşağı, Keşmir Vaşağı, Tibet Vaşağı, İspanyol Vaşağı ve Avrasya Vaşağı’dır. Engebeli arazilerde ve genellikle çam ormanlarında yaşarlar ama açık ormanlık araziler ya da diğer coğrafi mekanlarda da rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilirler. Büyük kedi grubuna girse de diğer büyük kedilerle karşılaştırıldığında oldukça küçüktürler.

9-Oselo

92-300x227.jpg

Kürkünden dolayı leopar ve jaguarı anımsatan Oselo, ev kedilerine benzer görüntüsüyle öne çıkıyor. Kürkü sebebiyle ise avcıların hedefi konumunda. Oselolar genelde kertenkele, kurbağa, geyik ve kemirgenlerle beslenirler. Genellikle Güney Amerika, Orta Amerika ve Meksika’da görülürler. 1980’lerde türü tehlikede olduğu için koruma altına alınan Oselolar, günümüzde bu tehlikeyi atlatmış gözüküyorlar.

8-Karakulak

82-300x211.jpg

Karakulak (Caracal caracal), kedigiller familyasından vahşi bir kedi türüdür. Dış görünümü ile vaşağa çok benzedikleri için geçmişte Step vaşağı, Mısır vaşağı gibi adlarla anılmış olsalar da daha sonraları moleküler DNA çalışmaları ile, tamamen farklı bir tür olarak kabul edilmiş; Afrika altın kedisi ve Serval ile de yakın akraba olduğu belirtilmiştir. En önemli özellikleri inanılmaz tırmanma ve zıplama yeteneğidir. Bu özellikleri sayesinde kuşlar da yemek menülerinde bulunur. Çok iyi gizlenebilen karakulakların görülmesi de oldukça zordur.

7-Yaguarundi

73-300x206.jpg

Yaguarundi, Meksika, Orta ve Güney Amerika’da bulunur. Tek renk olan kürkleri ve yuvarlak olan kulaklarından ötürü Su Samuruna benzetilir. İspanyolca konuşulan ülkelerde ‘küçük aslan’(leoncillo) adıyla anılan Yaguarundi, diğer kedilerin aksine gündüz avlanmayı sever.

6-Mermer Kedisi

63-300x202.jpg

Neredeyse evcil bir kedi boyutunda olan mermer kedisi büyük kediler arasında en küçüklerinden biridir. 45 cm lik kuyruğu avlanırken dengesini sağlamasına yardımcı olur. Yaşam alanları Hindistan’dan Asya’nın güneydoğusuna kadar uzanıyor. Yemek listelerinde sincaplar, sürüngenler ve kuşlar bulunuyor.

5-Jaguar

53-300x286.jpg

Jaguar dünyadaki 3. en büyük kedidir ve Brezilya’nın milli hayvanıdır. Leoparlara çok benzeyen jaguarlar onlardan çok daha büyüktür. Yüzmekten hoşlanan nadir kedilerdendir. Güçlü çeneleri sayesinde sert kabukları ve kalın sürüngen derilerini delebilirler. Ama ne yazıkki sayıları av sonucu dramatik şekilde sürekli olarak düşmektedir.

4-Kar Parsı

43-222x300.jpg

Kar parsı Orta Asya’nın dağlık kesimlerinde yaşar. Ömürleri 15-18 yıl arasındadır. Genellikle dağlardaki mağaralarda yaşarlar. Günümüzde sadece 5000 adet kar parsı kalmıştır bu da onları tehlikede olan türler arasına sokuyor. Kendilerinden 3 kat büyük canlıları öldürebilen kar parslarının yemek listesinde ayılar, geyikler ve dağ keçileri bulunur.

3-Aslan

32-203x300.jpg

Afrika aslanı, savanların en büyük yırtıcısı, dünyanın en büyük ikinci kedisidir. Aslan grupları, dişi aslan, yavru aslan ve birkaç erkekten oluşur. Erkek aslan yelesi ve kükremesiyle kolayca farkedilebilirler. Avlanmak dişilerin görevidir. Üzerilerinde beneklerle doğan aslanlar olgunlaştıkça bu benekler yokolur. Yemek listelerinde ise implalar, zebralar ve buffalolar bulunur.

2-Çita

23-200x300.jpg

Çitaları diğer kedilerden farklı yapan hiç şüphesiz inanılmaz hızlarıdır. 0’dan 120 km/s hıza sadece 3 saniyede ulaşabilirler. Kürklerinde bulunan siyah halkalar avlanırken gizlenmelerine yardımcı olur. Çitaların kafası büyük kediler arasında en küçük kafalardan biridir. Eğer 460 metreden fazla koşarsa vücut ısısı 46 derecenin üstüne çıkar ve bu da çitanın beynine zarar verir. Bu yüzden avlanma sırasındaki koşusu genellikle bir dakikadan daha kısa sürer. Dünyada 12.400 adet çita olduğu sanılmaktadır.

1-Kaplan

13-300x207.jpg

Kaplanlar, genellikle güney ve doğu Asya’da bulunur. Turuncumsu tüylerinin üzerinde bulunan koyu, dik çizgiler farkedilmesini sağlayan özelliklerinin başında gelir. Jaguar gibi kaplanlar da yüzmeyi severler. Bu yüzden genelde su kenarlarında yaşarlar. Boyları 5 metreye kadar ulaşabilen kaplanların sayısı 2500 civarındadır ve türleri tehlike altındadır.
Cevapla
#2
0 dan 120 km/sa hıza ulaşabilen çita , en ilgimi çeken oldu Smile
Kılınç ve saban; Bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima yenildi.

Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi