Tarıma Gönül Verenlerin Buluşma Noktası "Tarım Foruma" Hoşgeldiniz..

Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bal Arıları Hakkında Bilmediğiniz 10 İlginç Gerçek
#1
Information 
Bal arılarının mucizevi davranışları karşısında şaşırmamak elde değil. Bunun en önemli nedeni arılar arasındaki şaşırtıcı iş bölümü ve petek yapmalarındaki ustalıkları. Listemizde arılar hakkında bilinmeyen ilginç gerçekleri bulacak ve onlara bir kez daha hayran olacaksınız.

10- Arı kraliçenin değişmesi, arı kolonisinin davranış tarzının da değişmesini sağlar.

102-199x300.jpg

Bu arıyetiştiricilerin , arı kolonilerini kontrol altına almasını sağlayan önemli bir özelliktir. Bu şekilde arıların davranışlarındaki farkları anlayabilirler.

9-Arılar kraliçe arı’nın öldüğünü koklayarak anlarlar

92.JPG

Arılar , karaliçe arının öldüğünü , koklayarak anlayabiliyorlar. Çünkü artık kraliçe arının salgıladığı feromon salgısını duyamıyorlar. Eğer kraliçe arı beklenmeyen bir şey yüzünden ölürse, işçi arılar varsa günlük veya birkaç günlük döllü yumurtaların olduğu gözlerde ana arı memesi yaparak yeni ana arı (kraliçe) oluştururlar.

8- Kraliçe arı nasıl olunur?

82.JPG

Dünyaya gelmeyi bekleyen kraliçe adaylarından ilk dünyaya gelen , diğer kardeşlerini öldürerek , kontrolü sağlamaktadır. Bundan sonraki işi de dışarıdaki erkek arılarla çiftleşmektir. Bu sadece 1 kez olur ve bu çiftleşme ona ömrü boyunca yeter. Kraliçe arı , kovanı yönetmez. Kovanı yöneten işçi arılardır. Ana arının ömrü ortalama 5-6 senedir en verimli oldukları zaman ilk 3 senedir. Bundan sonra daha seyrek yumurtlamaya başlarlar.

7- Arıların ana yurdu neresi?

72.JPG

Bilinenin aksine arıların ana yurdu Amerika değildir. Bal arıları Amerikalılar tarafından değil, Avrupalılar tarafından getirilmişlerdir.

6- İşi bal yapmak

62.JPG

Arılar bal üretmek için çiçek nektarını kullanırlar. Bu nektarı , ağızlarında çiğneyerek ağızlarındaki enzimler sayesinde bu nektarı şekere dönüştürürler. Böylece bal hem bakterilerden temizlenmiş olur hem de sindirilebilir olur. Sonra bunu yaptıkları peteklere dağıtırlar. Bu şekilde bal daha çabuk kurur.

5- Arılar hava koşullarına uyum sağlamakta zorlanırlar

62.JPG

Arılar soğuk kanlı hayvanlardır. Bunu mecazi anlamda değil gerçek anlamıyla söylediğimizi düşünürsek, uçan bir arının vücut sıcaklığı yaklaşık 50C dir. Diğer soğuk kanlı hayvanlar hava koşullarına rahatlıkla uyum sağlasalar da bu bal arıları için geçerli değildir. Bir bal arısı yağmurlu bir havada kovanın dışında kalırsa , hareket kabiliyetini yitirebilir. Bir kovanın sıcaklığı genellikle 35C de tutulmaktadır.

4- Sadece 28 gram bal, bir arının dünyayı dolaşması için yeterlidir.

42.JPG

İşçi arılar yiyecek bulmak için kovanlarından ortalama olarak 8 km uzaklaşırlar. Bir bal arısı kolonisi 450 gr bal yapabilmek için 88km yol alır. Bahar ve yaz ayları bal arıları için en uygun mevsimlerdir. Bir kovan bu mevsimlerde ortalama olarak 27 kg bal üretir. Daha iyi anlamanız açısında bir bal arısı kolonisi 450 gr bal üretmek için 2 milyon çiçekten nektar toplamak zorundadır.

3- Bir arı dünya’nın yuvarlak olduğunu bilir ve güneşin pozisyonuna göre yiyeceğin nerede olduğunu hesaplayabilirler

32.JPG

Bal arıları en iyi bal özünün nerede olduğunu bulmak için değişik bir dil geliştirmişlerdir. Güneşin , dünya’nın herhangi bir noktasındaki durumunu hesaplayabilirler. Bu da biz insanlardan 1,5 milyon kat daha az beyine sahip olmalarına rağmen öğrendikleri bilgileri hatırlayabildiklerini ve onlardan sonra yaşayanlara bu bilgileri aktarabildiklerini gösteriyor.

2-Bal arıları birşeyi iğneleriyle sokunca herzaman ölmezler

32.JPG

Evet bal arıları insanları sokunca herzaman ölmeye mahkumdurlar. Çünkü bir insanı arı soktuğunda , arıya bir tokat indirilir bu da arının iğnesinin kopmasına sebep olur. Bu da onu öldürür. Ancak bu doğadaki diğer canlıları soktuklarında ölecekleri anlamına gelmez.

1- Arılardaki iş bölümü onların yaşlarına göre ayrılır

012.JPG

-1-2 günlük olan işçi arının işi kovanı temizlemek ve sıcaklığı sabit tutmaktır

- 3-5 günlük olan bir arı yeni doğmuş büyük lavraları beslerler( arılar ilk doğduklarında kurtçuk şeklindedirler buna lavra denir)

- 6-11 günlük olanlar ise daha küçük lavraları beslerler.

- 12-17 günlük olanlar balmumu üretmeye , petek inşaa etmeye ve yiyecek taşımaya başlarlar.

- 18-21 günlük olanlar kovanın güvenliğinden sorumludur, kovana ait olmayanları içeri sokmazlar.

- 22- 45 günlük olanlar bal üretmek için çevreden nektar ve su toplarlar.

Bonus: Arılar asla uyumazlar

012.JPG

Evet arılar geceleri ortadan kayboluyorlar ama asla uyumuyorlar. Tüm gece boyunca hareketsiz kalarak bekliyorlar ki ertesi günkü yoğun iş tempoları için enerji biriktirebilsinler.
Cevapla
#2
"Kraliçe arının ömrü ortalama 6 haftadır."
sanırım bu yanlışlıkla yazılmıs.ana arının ömrü 5-6 senedir en verımlı oldukları zaman ılk 3 senedır bundan sonra daha seyrek yumurtlamaya baslarlar..
SERDAR SUMER
IZMIR-1962
Ara
Cevapla
#3
(26-04-2012, 02:26 AM)serdsum Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "Kraliçe arının ömrü ortalama 6 haftadır."
sanırım bu yanlışlıkla yazılmıs.ana arının ömrü 5-6 senedir en verımlı oldukları zaman ılk 3 senedır bundan sonra daha seyrek yumurtlamaya baslarlar..

Düzeltildi. Teşekkürler...
Cevapla
#4
Eğer karliçe arı beklenmeyen birşey yüzünden öldüyse, hemen işçi arılar arasından 3 günden fazla büyük olan arı kraliçe arı seçilir ve yapılması gereken işlere devam edilir. - See more at: http://forum.etarim.net/Konu-Bal-Ar%C4%B...ZBzQ5.dpuf
Yanlış bilgi! işçi arılar varsa günlük veya birkaç günlük döllü yumurtaların olduğu gözlerde ana arı memesi yaparak yeni ana arı (kraliçe) oluştururlar.
Ara
Cevapla
#5
(16-08-2013, 05:53 PM)mafu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer karliçe arı beklenmeyen birşey yüzünden öldüyse, hemen işçi arılar arasından 3 günden fazla büyük olan arı kraliçe arı seçilir ve yapılması gereken işlere devam edilir. - See more at: http://forum.etarim.net/Konu-Bal-Ar%C4%B...ZBzQ5.dpuf
Yanlış bilgi! işçi arılar varsa günlük veya birkaç günlük döllü yumurtaların olduğu gözlerde ana arı memesi yaparak yeni ana arı (kraliçe) oluştururlar.

Uyarı için teşekkürler, yazı düzeltilmiştir...
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi