Tarıma Gönül Verenlerin Buluşma Noktası "Tarım Foruma" Hoşgeldiniz..

Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aloe Vera'nın Sağlımıza Yararları.
#1
aloe-vera_76988.jpg

Aloe vera‘nın yapraklarından elde edilen değişik özler ve ekstreler, çeşitli cilt sorunlarında çok eski dönemlerden bu yana kullanılmaktadır. Antiinflamatuar maddeler açısından zengin olan bu madde, sıklıkla yanıklar ve yaralar için kullanılır. Cildin iyileşme hızını iki katına çıkardığı bilinmektedir.

Mantara etkisi olduğu kanıtlanan bu bitki, iç ve dış yaraları iyileştirici olarak da tanınmaktadır. Cilt yaraları dışında, mide ve sindirim sorunları için de tedavi edici özelliği vardır. Laksatif etkisinden dolayı da uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Son yıllarda ülkemizde, hakkında en fazla spekülasyon yapılan doğal ürünlerin başında bekli de Aloe vera gelmektedir. Bu bitki, cilt kozmetiğinde ve estetik uygulamalarda çok kullanılmaktadır. Ancak, dahilen kullanılışında bu bitkiyi tüm dertlere deva olarak almak doğru da değildir. Bilinçli kullanılırsa ve kurallarına dikkat edilirse Aloe vera, sağlık açısından faydalıdır. İlerlemiş kanser hastalıklarında hiçbir faydası yoktur ve bu aldatmacaya inanmamak gereklidir. Cilt sorunları, alerji, sedef, kabızlık, yanıklar, cildin gençleşmesi, cildin desteklenmesi, sık sık hasta olmak gibi durumlarda kullanılabilir. Dahilen alındığında, mide krampları veya aşırı ishal oluşursa dozu düşürmek veya kullanıma ara vermek gerekebilir. Hamileler veya emziren kadınlar tarafından kullanılmamalıdır. Bağırsak problemi olan hastalar, hekime danışmadan almamalıdır. Aktif mide ülseri ve kanamasında bu preperatlar kullanılmamalıdır. Uzun süre Aloe vera kullanımında, vücutta potasyum kaybı, istenmeyen klinik tabloların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Aloe vera’yı bir rahatsızlığınız varsa, hekime danışıp kullanmak gereklidir. Birinin size tavsiye etmesi ile kullanılmamalıdır. Her insanın bünyesi ve metabolizması farklı çalışmaktadır. Bu nedenle, başka birine iyi gelen bir şey size de iyi gelecek diye bir kaide yoktur. Bilinçsizce kullanılan ilaç ve bitkiler yüzünden, pek çok insan hayatını kaybetmektedir. Hekime danışmadan kullanmayınız.
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi