Üye olma ile ilgili problemler düzeltildi, foruma üye olabilirsiniz. *** Forumda görev almak isteyen arkadaşlar PM (@tarimsal) ile iletişime geçebilir. *** Üyelik işleminden sonra üyelik aktivasyonu için, e-posta hesabınızda ki Spam/Gereksiz vb. klasörüne bakmayı unutmayın!

Balkonda Organik Topraksız Marul Yetiştirme

Organik Tarım hakkında herşey burada
emrebuyuk
Yeni Üye
İletişim:

Başlıktan da anlaşılacağı gibi evimin balkonunda akan su kültüründe marul yetiştirme denemeleri yapmaktayım. size süreç ile ilgili deneyimlerimi aktarmak için bu başlığı açıyorum.
Öncellikle kullandığım malzemelerden bahsedeceğim.
Sistemi kurmak için 2 metre uzunluğundaki 70 lik atık su borularından 4 adet aldım.
70 lik dirsek ve kör tıpa ile boru sistemini tamamladım.
Su devridaimi için akvaryum kafa moturu ve EC metre, Ph metre satın aldım.
Besin olarak kendim hazırlamak yerine ilk etapta 500 litre çözelti yapabileceğim A ve B besininin internet üzerinden satın aldım.
Resim
2020 yılı maliyet tablom.

borular arası 25 cm aralıklarla açtığım deliklerde toplam 56 adet marul yetiştirdim. 1 ay gibi bir sürede ortalama 400 gr civarında marulları hasat ettik.
Resim
Topraksız Tarım sistemi ile hiç ilaç kullanmadan ve çok kısa sürede marul üretimini tamamlamış olduk.

Resim

Aynı sistemde domates, salatalık ve biber denemeleri de yaptık. en yüksek verimi marul ve salatalıkta sağladık. domates ve biber için katı ortam kültürlerinden olan Kokopit(cocopeat) denemenizi tavsiye ederim.
Resim

“Organik Tarım” sayfasına dön